GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-12-2016 16:42   Güncelleme : 10-12-2016 16:42

Zalimin Hasmı, Mazlumun Hısmı Olmak Asil Milletimizin Mayasında Vardır

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 10 Aralık 1948’de “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi”niilan edişinin 68. Yıldönümünü kutluyoruz. Birleşmiş Milletlerin kurucu üyesi ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni ilk onaylayan ülkeler arasında yer alan Türkiye Cumhuriyeti, insan hakları konusundaki önemli sözleşmelere taraf olmuştur.

Zalimin Hasmı, Mazlumun Hısmı Olmak Asil Milletimizin Mayasında Vardır

Bütün insanlığı bir tarağın dişleri gibi eşit gören, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” şeklinde bir yönetim geleneğine sahip olan milletimiz “insan”ı ulvi ve şerefli bir varlık olarak nitelemektedir. Hatta öyle ki gönlü Kabe’den üstün tutarak gönül yıkanların iki cihan bedbahtı olacağına inanan, güzel gönüllü insanların ülkesidir Türkiye. Özümüz, sözümüz, yönümüz, yolumuz, gönül Kabe’miz birdir. Yaradılan’ın evi olan gönlü incitmeyişimiz, o evin asıl sahibine olan hürmetimizden ileri gelmektedir. Bu bakımdan insan hakları konusundaki samimiyetimiz, her şeyden önce, bizim için, bir insanı öldürmenin bütün bir insanlığı öldürmekle eş değerde tutulduğu bir iman meselesidir.

 

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi Madde 14’te “Herkesin zulüm altında başka ülkelere sığınma ve sığınma olanaklarından yararlanma hakkı vardır.” ifadesinin ilanından çok önce; dünyaya adalet ve muhabbetle hükmeden bir ecdadın torunları olarak; ahirete uzanan bir vizyonlaiyiliğe, güzelliğe, hayra ve barışa yönelik değerler üreten köklü bir milletiz. Halka hizmeti Hakk’a hizmet olarak gören devletimiz ve devlet büyüklerimiz için mazlumun yanında olmak, her şeyden önce vicdani bir mesele ve insan olmanın gereğidir.  İçinde bulunduğumuz süreçte, birçok insanın hayatı ve özgürlüğü söz konusu olmadıkça ülkelerini terk etmeyecekleri ve bu tür olayların siyasi ya da sosyal tartışmaların dışında bir insanlık meselesi olduğuna inanıyoruz. Ve göç,  mazlum insanların hayatta kalması için tek çare iken “insan hakları” konusunda çok hassas olduğunu her fırsatta dile getiren, “insan hakları”nın bayraktarlığını yapan Batı ülkelerinin göçler karşısında, üzerine düşeni yapmayışı İnsan Hakları Beyannamesi’nin bu hükmüyle çelişmektedir. Türkiye Cumhuriyeti devleti, göçmenlerin sorunları için bütün imkânlarını seferber etmiş, yasal düzenlemeler ve kurumsal yapılanmalarla bu hususta kısa zamanda dinamik, sistemli ve planlı hareket ederek etkili ve verimli bir organizasyonla, kriz yönetimi hususundaki başarısını bütün dünyaya göstermiştir. Zalimin hasmı, mazlumun hısmı olmak asil milletimizin mayasında vardır. Nitekim bize sığınmış Suriyeli kardeşlerimize Şanlıurfalılar olarak, Halil İbrahim bereketiyle, “Müslüman Müslümanın ancak kardeşidir” hükmü gereği kardeşlik vazifemizi en güzel şekilde ifa etmeye devam edeceğiz.

 

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 3. maddesinde “Yaşamak, özgürlük ve kişi güvenliği herkesin hakkı” iken ülkemizde 35 yıldır ocakları söndüren, masum insanları hedef alan terör karşısında Avrupa; çifte standart tanımayan bir şeffaflık, dürüstlük ile net bir duruş sergilemelidir. Nitekim küresel bir sorun olan göç’ün kaynağı, insan hayatını hiçe sayan faaliyetlerdir. Ve teröre kucak açanlar bilmelidir ki koyunlarında yılan beslemektedir. Ve o yılan er geç kendilerini de sokacaktır. 

 

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 21. Maddesi’nde “Halkın iradesi hükümet otoritesinin temelidir.” ibaresi yer almaktadır. Buna göre, insan hakları konusunda yüksek perdeden konuşan ve bu hususta kendinde başkalarına ders vermek üstünlüğünü görenlerin; 15 Temmuz’da millî iradeye darbe vurmaya kalkışan hainler karşısında sükût etmesi; hayret, ibret ve dehşet verici bir insanlık ayıbı ve insan hakları ihlalidir. İlahi Emir gereği 'Emrolunduğu gibi dosdoğru olan”, olduğu gibi görünen, göründüğü gibi olan, ilkeli duruşundan asla taviz vermeyerek millî iradeyi çiğnetmeyen asil milletimizin ruhuna şu dizeler tercüman olmaktadır:

Cehennem olsa gelen, göğsümüzde söndürürüz.

Bu yol ki hak yoludur, dönme bilmeyiz, yürürüz;

 

İnsanlık için ürettiğimiz değerlerle; iyilikte, güzellikte, hayırda ve barışta girdiğimiz yarışta gönüllere göçmek umuduyla Şanlıurfalı hemşehrilerimi en kalbi hislerle selamlıyor, saygılar sunuyorum.