SİYASET
Giriş Tarihi : 11-12-2016 17:49   Güncelleme : 11-12-2016 17:49

3 Partiden Ortak Terör Açıklaması

TBMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmeleri devam ederken, bugünkü oturumun açılışında İstanbul Beşiktaş'ta gerçekleştirilen terör saldırılarına tepki gösterildi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, hükümet adına yaptığı konuşmada "Terör hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır. Teröre inat, sabırla, birliğimize ve dirliğimize sahip çıkacağız" dedi.

3 Partiden Ortak Terör Açıklaması

 

Meclis'te bütçe çalışmaları sürerken, Genel Kurul'da oturum, Beşiktaş'ta Vodafone Arena Stadı yakınında dün akşam saatlerinde gerçekleştirilen bombalı saldırıların kınanmasıyla başladı. Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın ve tüm siyasi parti gruplarının temsilcileri, Beşiktaş'taki terör saldırılarına tepki gösterdi.

 

CHP'Lİ ALTAY: BU, TÜRKİYE'NİN TAŞIYABİLECEĞİ BİR TABLO DEĞİL

 

Hükümet ve muhalefetin Beşiktaş'taki saldırıları kınadığı oturumda söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Milletçe derin bir acı yaşıyoruz gene. Üzülerek ifade etmemiz lazım ki 79 milyon insanımız terör örgütlerinin açık hedefi hâlindedir. Bu tablo, Türkiye'nin taşıyabileceği bir tablo değildir. Böyle hâllerde hiç şüphesiz siyasi değerlendirme, siyasi mülahaza yapılacak en son şeydir. Böyle hâllerde birlik ve ortak duruş toplumun Meclisimizden ve siyaset kurumundan öncelikle beklediği tavırdır. Bununla beraber hiç şüphesiz bu saldırı devletimizin ve milletimizin birliğine, Cumhuriyetimizin bekasına yönelik dış mihraklı, dış destekli ve onların Türkiye'deki maşası olan isimleri her ne olursa olsun, amaçları her ne olursa olsun Türkiye içindeki hainlerin menfur saldırısında kaybettiğimiz güvenlik görevlilerimizi ve 2 sivil şehidimizi, ki bu sivil şehitlerden 1 tanesi benim de çok yakın arkadaşımın oğludur yarın Sinop'ta defnedeceğiz. Türkiye için büyük bir acıdır. Ancak bununla beraber devletimizin terörle mücadele konusunda daha duyarlı, önleyici istihbarat konularında daha yüksek bir hassasiyet içinde çalışması da arzumuz ve temennimizdir" diye konuştu.

 

MHP'Lİ AKÇAY: TERÖRÜ TAMAMEN YOK ETMEKTEN BAŞKA ÇAREMİZ YOK

 

Terörle mücadelenin, geri dönüşü olmayan bir süreç olduğunu vurgulayan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, şöyle konuştu: "İstanbul'da dün akşam meydana gelen terör saldırısında 27'si polis olmak üzere 29 vatandaşımız, evladımız şehit olmuş ve 166 vatandaşımız da yaralanmıştır. Terörün kanlı ve iğrenç yüzüne dün akşam bir kez daha şahit olduk ve İstanbul alçakça, acımasızca kana bulandı. Bütün terör saldırılarını nefretle lanetliyoruz. Nereden gelirse gelsin tek hedefi milletimizin birliği, devletimizin dirliği olan terör, her vasıta ve kanalı kullanarak gelecek umutlarımızı karartmaya çalışmaktadır. Terörün hedefi bütün milletimiz, bütün vatandaşlarımız ve Türkiye Cumhuriyeti'dir, birliğimizdir, dirliğimizdir. Öncelikle birliğimize, dirliğimize sahip çıkacağız. Türkiye'yi bir kördüğümün, bir beka sorununun içerisine sürüklemek isteyenler kesinlikle başaramayacaklardır. Türk milletinin sonsuza dek bir ve bütün olarak yaşama iradesini kıramayacaklardır. Unutulmamalıdır ki terörle mücadele geri dönüşü olmayan bir süreçtir. Mücadelemiz her şart altında kararlılıkla devam etmelidir. Terörü tamamen yok etmekten başka çaremiz yoktur. Türkiye Cumhuriyeti'ne meydan okuma cüretini gösteren alçaklıklara da kendi oluşturdukları bataklıklarına mutlaka gömeceğiz."

 

HDP'Lİ KERESTECİOĞLU: ÜLKENİN HİÇBİR KAYBINI AYIRMADAN ÇÖZÜM BULMAMIZIN ZAMANI

 

Sadece 2016 yılında 20 patlamanın gerçekleştiğini hatırlatan HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Türkiye'nin şiddet sarmalından çıkarılması gerektiğini savundu. 'Birlikte çözüm' vurgusu yapan HDP'li Kerestecioğlu, "Dün elim bir saldırıda 27'si polis olmak üzere 29 yurttaşımız hayatını kaybetti. 19 ağır yaralımız ve 166 kişinin de tedavisinin sürdüğü ifade ediliyor şu anda. Çok büyük üzüntü içindeyiz. Değerli halkımıza ve ölenlerin yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bir insan hakları gününde bu saldırının gerçekleştirilmiş olmasını da ayrıcı çok vahim ve yaşam hakkına özellikle saldırı olarak gördüğümüzü ifade etmek isterim. Biz burada kınamamızı yirmi dört saat boyunca yapabiliriz ama maalesef bunun kayıp yakınlarına, yakınlarını kaybedenlere bir faydası olmuyor. Artık bu ülkenin hiçbir kaybını ayırmadan, fark gözetmeden kim olursa olsun herkese saygı duyarak çözüm bulmamızın zamanıdır. Sadece 2016 yılında yirmi patlamanın gerçekleştiği bu ülkeyi, ülkemizi şiddet sarmalından çıkarmamız gerekiyor. Artık birlikte çözüm bulmalıyız. Demokrasi olmayan bir yerde kaos ve her türlü şiddet mümkündür. Barış, demokrasi, huzur içinde yaşamak ise hepimizin, yürekten hepimizin hak ettiği bir şeydir. Siyasi sorumluluk da bunu sağlamayı gerektirir" diye konuştu.

 

AK PARTİLİ MUŞ: DEVLETİMİZ HAİN TERÖR EYLEMİNİ YAPAN TERÖRİSTLERİ MUHAKKAK BULACAK

 

Türkiye'nin teröre teslim olmayacağını vurgulayan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise şöyle konuştu: "Dün İstanbul'daki terör saldırısı neticesinde yaşamını yitiren polislerimize ve sivil vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Şu an itibarıyla 29 şehidimiz bulunmaktadır. Tabii acımız çok büyük ama teröre karşı olan öfkemiz ve nefretimiz de bir o kadar büyük. Bu terör eylemlerini gerçekleştiren teröristler ve onların arkasındaki güçler şunu bilsinler ki. Türkiye teröre teslim olmayacak, her türlü alçak yöntemi devreye sokan terör, bu aziz milleti korkutamayacaktır. Kapalı kapılar ardında sinsi planlar yapanlar, terörü taşeron olarak kullananlar, Türkiye'yi terörle teslim alacağını zannedenler hayal kırıklığına uğrayacaktır. Bu terör eylemleri birlik ve beraberliğimizi bozmayacak, bilakis, milletimizin birbirine daha da kenetlenmesine vesile olacaktır. Arkasında hangi terör örgütü olursa olsun, devletimiz, tüm imkânlarını seferber ederek bu hain terör eylemini yapan teröristleri muhakkak bulacaktır. Devletimizin terörle mücadelesi azim ve kararlılığı hiçbir zaman düşmeyecektir. Türkiye, devletiyle, milletiyle, tüm gücüyle, terörle mücadelesini daha güçlü bir şekilde sürdürecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye, ne zaman geleceğe dönük önemli adımlar atsa, ne zaman daha da güçlense, hemen taşeron terör örgütleri eliyle Türkiye'ye yönelik kanlı operasyonlar gerçekleştiriliyor, Türkiye'nin önü kesilmeye çalışılıyor. Hani, hep söylüyoruz ya 'Karanlık eller Türkiye'ye uzandı.' diye, işte o gizli eli dışarıda da olsa, içeride de olsa kıracağız, kim milletimizin canıma, malına el uzatıyorsa o eli yok edeceğiz. Özellikle terör örgütleri arasında ayrım yapan ve bazı terör örgütlerini himaye eden devletlere sesleniyorum: Beslediğiniz, büyüttüğünüz bu terör illeti bir bumerang gibi bir gün sizi de vurur. Türkiye Büyük Millet Meclisindeki siyasi partiler olarak bu terör meselesine siyaset üstü bir mesele olarak bakmalıyız."

 

 

BAKAN YILMAZ: TERÖR HİÇBİR ZAMAN AMACINA ULAŞAMAYACAK

 

 

Hükümet adına konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, terörün amacının Türkiye'nin birliği ve istikrarı olduğunu söyledi. Teröre inat birlik vurgusu yapan Bakan Yılmaz, "Terörü lanetliyoruz, kınıyoruz en sert şekilde. Kelimelerin yetersiz olduğu noktadayız. 29 kardeşimizi kaybettik, şehit verdik. Allah şehitlerimize rahmet eylesin, yakınlarına sabrıcemil diliyorum; yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Terör hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır. Terörün amacı, ülkemizin birliği ve istikrarıdır. Teröre inat, sabırla, birliğimize ve dirliğimize sahip çıkacağız. Bilmiyorlar ki bu ülkeye saldırdıkça bu ülke parçalanmaz, bu ülkeye saldırdıkça bu ülkenin insanları birbirleriyle daha çok kenetlenir, daha çok kardeşliğini hatırlar ve en zor dönemlerde bir ve beraber olur" dedi.

 

3 PARTİDEN TERÖRE KARŞI ORTAK AÇIKLAMA

 

MECLİS Genel Kurulu'nda, İstanbul Beşiktaş'ta gerçekleştirilen terör saldırılarının ardından AK Parti, CHP ve MHP teröre karşı ortak bildiri yayımladı.

 

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay'ın imzalarını taşıyan metinde terör kınandı. Ortak bildiride, "Daha önce PKK, DEAŞ, DHKP-C, FETÖ ve diğer terör örgütlerinin benzer şekilde yaptığı bu terör eylemleri karşısında millet olarak nasıl dik durduysak, nasıl terörün amacını boşa çıkarttıysak yine aynı şekilde çelikten bir irade ortaya koyacağız" denildi.

 

AK Parti, CHP ve MHP gruplarının teröre karşı ortak tepkisini bildiren metin şöyle: "Dün İstanbul'da gerçekleştirilen hain saldırı, aziz Türk milletinin birliğine, bekasına ve bütünlüğüne yönelik vahşi bir terör saldırısıdır. Bu saldırı ile hiçbir kutsalı tanımayan teröristler bir kez daha insanlık düşmanı terör yöntemlerini devreye sokmuşlardır. Hangi terör örgütü olursa olsun, bu saldırıyı yapanlar bilsin ki aziz milletimizin birlik ve beraberliği bozulmayacak bilakis daha da güçlenecektir. Unutulmamalıdır ki hiçbir talep terörizme meşruiyet, teröriste masumiyete dayanak gösterilemez. Terör, hiçbir zaman Türkiye’yi teslim alamayacak ve aziz milletimizi yıldıramayacaktır. Zira kadim bir geçmişe sahip bu aziz millet, şanlı tarihi boyunca önüne çıkan birçok engeli birlik ve beraberliğini koruyarak, ortak aklı ve bilinci devreye sokarak bertaraf etmiştir. Şanlı tarihimizden aldığımız bu güç ile terör saldırıları karşısında millet olarak topyekün mücadele edeceğimizden ve birbirimize daha da çok kenetleneceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

 

Teröre vereceğimiz en güzel cevap kardeşliğimizi daha da güçlendirmektir. Daha önce PKK, DEAŞ, DHKP-C, FETÖ ve diğer terör örgütlerinin benzer şekilde yaptığı bu terör eylemleri karşısında millet olarak nasıl dik durduysak, nasıl terörün amacını boşa çıkarttıysak yine aynı şekilde çelikten bir irade ortaya koyacağız. Geçmişte defalarca canlı bomba eylemlerine girişen ve masum insanları katleden, PKK ve DEAŞ gibi kanlı terör örgütlerinin ve onların arkasındaki güçlerin ve destekçilerinin milletimizin bu güçlü iradesi karşısında yok olacağı aşikardır. Milletimiz müsterih olsun. İnsanlık düşmanı teröristler yenilecek; aziz Türk milleti ve devleti muzaffer olacaktır. Millete kastetmeye kalkışan teröristler ya yok olacak ya da adalete hesap verecektir. Bizler; acımızın ortak olduğunu ve her türlü siyasi düşünce farklılığını bir kenara koyarak bu derin acıyı paylaştığımızı, yüreğimizde hissettiğimizi özellikle ifade ediyoruz. 15 Temmuz’da milletimize ve onun iradesine karşı yapılan FETÖ darbe girişiminde ortaya koyduğumuz milli şuuru, bu terör saldırıları karşısında da göstereceğimizi aziz milletimizin dikkatlerine sunuyoruz. Bizler bu bildiriye imza atan siyasi parti grupları olarak; devletimizin bekası ve sinesinden çıktığımız aziz milletimizin huzuru için, terörle mücadelede güvenlik güçlerimizin sonuna kadar yanındayız. Bu terör saldırısı neticesinde şehit olan polislerimize ve vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun"

Bahar DEMİREL / ANKARA, (DHA)