KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 16-12-2016 18:32   Güncelleme : 16-12-2016 18:32

Alevi derneğinden DAİŞ saldırısı açıklaması

- Adana'da bazı Arap Alevi köylerine, DAİŞ saldırısı yapılabileceği yönündeki jandarma uyarısına Bakanlık soruşturma açarken, Adana Valisi ise kentteki Alevi kurumlarıyla görüşerek, "tedirginliğe gerek olmadığını" söyledi. Alevi kurumları ise haklarında bir soruşturmanın söz konusu olmadığını belirtti.Adana'nın Yumurtalık İlçesi'ne bağlı Arap Alevi köylerine, DAİŞ saldırısı yapılabileceği yönünde jandarmanın uyarısına İçişleri Bakanlığı'nca soruşturma açıldığı öğrenildi. Ayrıca konuyla ilgili Adana Valisi Mahmut Demirtaş, kendi makamında Alevi derneklerinin yöneticileriyle bir görüşme gerçekleştirdi. Vali Demirtaş, son zamanlarda çıkan haberlerle ilgili olarak kamuoyuna duyurulan basın açıklamasında da belirttiği gibi tedirginliğe asla gerek olmadığını söyledi.

Alevi derneğinden DAİŞ saldırısı açıklaması


 

'MÜFFETİŞ GÖREVLENDİRİLDİ'

Yapılan görüşmeye ilişkin Adana Valiliği yazılı açıklama yaptı. Olaya ilişkin inceleme başlatıldığı ve yurttaşları endişeye sevk edecek bir durumun olmadığı belirttildi. Açıklamada ayrıca; bilgilendirilmenin usul farklılığından dolayı kamuoyunda yanlış algıya sebebiyet vereceği anlaşıldığından konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından gerekli inceleme ve araştırma yapmak üzere Mülkiye Müfettişi'nin görevlendirildiğini bildirdi. Açıklamada, "Vatandaşlarımızı endişeye sevk edecek bir durum söz konusu değildir" denildi.

'KONUYLA İLGİLİ BİR KOORDİNASYON KURULDU'

Bugün jandarmanın Arap Alevi köylerine ilişkin DAİŞ uyarısıyla ilgili Adana Valisi Mahmut Demirtaş'la görüştüklerini ifade eden Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD) Adana Şube Başkanı ve Adana Alevi Platformu Dönem Sözcüsü Şükrü Şahin, konuyla ilgili bir rapor hazırlayacaklarını dile getirdi. Kendileri hakkında bir soruşturmanın olmadığını söyleyen Şahin, Vali Bey'in konuyla ilgili bir koordinasyon kurduğunu ve konuyla yakından ilgilendiğini kaydetti. Şahin, "Konuyla ilgili bizimde incelemelerimiz ve çalışmalarımız devam ediyor. İleriki günlerde ise konuyla ilgili hazırladığımız raporu kamuoyuna sunacağız" dedi.