DÜNYA
Giriş Tarihi : 20-12-2016 12:34   Güncelleme : 20-12-2016 12:34

Moskova'da Suriye zirvesi

​Türkiye, Rusya ve İran arasındaki kritik Suriye zirvesi Moskova’da başladı. Üç ülkenin dışişleri bakanlarının katıldığı toplantının açılışında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Üçlü toplantımız Suriye'deki çözüme ivme kazandıracaktır” dedi.

 Moskova'da Suriye zirvesi

 

Rusya'nın başkenti Moskova'da "Suriye" başlıklı Türkiye, Rusya ve İran dışişleri bakanlarının katıldığı kritik üçlü zirve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un açılış konuşmasıyla başladı. Dışişleri Bakanı Lavrov, "Bugünkü toplantımız ve bundan sonra düzenleyeceğimiz üçlü toplantımız Suriye'deki çözüme, insani yardımın kolaylaştırılmasına ivme kazandıracaktır. Bu süreç kapsamında teröristlere asla geçit verilmeyecektir" dedi. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da konuşmasında şunları ifade etti: "Öncelikle dün Ankara'da ben yoldayken sizin büyükelçiniz, bizim de dostumuz Andrey Karlov'a yönelik terör saldırısını bir kere daha lanetliyorum. Büyükelçi Karlov, gerçekten zor şartlarda bile görevini en iyi şekilde yapan bir diplomattı. Rusya zaten en iyi diplomatlarını Ankara'da görevlendirir. Bu da ilişkilerimize verdiği önemin göstergesidir. Ama Andrey Karlov, iyi bir diplomat olmanın yanında mükemmel bir insandı. Dün Cumhurbaşkanlarımız, başbakanlarımız görüştüler, biz de görüştük. Bilmenizi isterim, en az Rus halkı kadar Türk halkı da çok üzgün. Yine hem Rusya hem Türkiye biliyor ki bu terör saldırısının hedefi ilişkilerimize zarar vermek ve son zamanlarda birlikte kat ettiğimiz tüm hedefleri yok etmektir. Rusya ve Türkiye bunun farkındadır ve buna müsaade etmeyeceğini de defalarca vurgulamıştır. Bu hain, alçak saldırının arkasında kimler var açığa çıkarmak zorundayız. Bunu da birlikte başaracağız. Sayın Putin'in önerisini Cumhurbaşkanımız Erdoğan tereddütsüz kabul etti ve uzmanlarınız Ankara'ya ulaştı veya ulaşmak üzere. Sizin ve bizim uzmanlarımız birlikte çalışacaklar ve bu terör saldırısının arkasında ne var, bunu açığa çıkaracaklar. Elbette Andrey Karlov'a yapılan bu terör saldırısının hesabı sorulacak ve kendisinin adını hem Ankara'da hem yüreğimizde yaşatacağız. Büyükelçiliğinizin olduğu sokağın adını da Andrey Karlov olarak değiştireceğiz.

Adrey Karlov'un ruhu şad olsun. Türkiye, Rusya son zamanlarda işbirliği yapınca neleri başarabileceğini sadece kendi halklarına değil, tüm dünyaya gösterdi. Biz hem bu işbirliğimizi Suriye'de siyasi bir çözüme ulaştırmak için devam ettireceğiz hem de diğer alanlara yayacağız. Böyle bir günde bile bir arada olmamızın, bu toplantıyı yapmamızın da anlamı budur. Tekrar başınız sağ olsun."

SAVUNMA BAKANI DA MOSKOVA'DA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 3'lü zirvenin yanı sıra Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile başbaşa bir görüşme de gerçekleştirecek.

Öte yandan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da bugün Moskova'da olacak.

Milli Savunma Bakanı Işık, Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ile bir araya gelecek. Bu görüşmede de ana gündem maddesinin Suriye olması bekleniyor.

dihaber