GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-12-2016 17:56   Güncelleme : 23-12-2016 17:56

İHD cezaevi raporunu açıkladı

Van’daki cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri raporunu açıklayan İHD Van Şubesi Cezaevi Komisyonu, çıplak arama dayatması, hakaret, sağlığa erişim hakkı engeli gibi birçok hak ihlalinin yaşandığına dikkat çekti.

İHD cezaevi raporunu açıkladı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi, Van’daki cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dair hazırladığı raporu kamuoyu ile paylaştı. Dernek binasında yapılan ve İHD Şube Başkanı Murat Melet’in de katıldığı açıklamada konuşan İHD Van Şubesi Cezaevi Komisyonu Üyesi Cihan Yaman, T Tipi Cezaevi’nde 5 tutuklu ile görüştüklerini paylaştı. Erkek siyasi tutkuluların 23 Kasım itibariyle 150, siyasi kadın tutkuluların ise 24 olduğunu ifade eden Yaman, kadın tutuklulardan Eda Yamaç, Ayten Yardımcı, Dilan Yalçın, Özden Özbey ve erkek tutuklulardan Engin Yalçın ile görüşme gerçekleştirdiklerini ifade etti.

 
'BİLMEDİĞİMİZ MÜZİKLER DİNLETİLİYOR' 

Tutuklu Engin Yalçın’ın anlatımlarını aktaran Yaman, Yalçın’ın cezaevine sevk edildiğinde çıplak arama dayatmasına maruz kaldığını paylaştı. Yalçın’ın anlatımları şöyle: “37 gündür tutukluyum cezaevi sevkiinde çıplak arama uygulaması dayatılıyor. Yine sayım ayakta ve nizam olarak dayatılmakta. İnfaz koruma memurlarının bize karşı psikolojik baskısı çok yoğun. İlk bu cezaevine geldiğimizde anlamadığımız, içeriğini bilmediğimiz müzikler dinletiliyor. Bu gürültüyü sorduğumuzda bunun ses denetimi için yaptığımızı hoparlörü kontrol ettiğimiz şeklinde bilgi aktarıldığını söyledi. Yine revire çıkmada gecikmeler yaşanıyor. Benim bulunduğum koğuşta 12-13 gündür dişi ağrıyan ve revire çıkarılmayan bir mahpus var. Berbere çıkmada sıkıntı yaşıyoruz.”
 
2 GÜN BOYUNCA AÇ BIRAKILDI 

M Tipi Cezaevi’nde tutuklu Eda Umaç’ın cezaevine götürülürken askerlerin sözlü tacizine maruz kaldığını söyleyen Yaman, Umaç’ın çıplak arama uygulamasına maruz kaldığını, çıplak aramayı reddettiği için de darp edildiğini belirtti. Yine tutuklu Ayten Yardımcı’nın beyanını aktaran Yaman, Yardımcı’nın zehirli guatr hastası olduğunu, bundan dolayı her gün kullanması gereken ilaçların olduğunu söyledi. Tutuklu Özden Özbey’in cezaevi kapısı önünde 2 saat bekletildiği, ring aracında küfür ve hakaretlere maruz kaldığını, zorla ince aramadan geçirildiği ve 2 gün boyunca aç bırakıldıklarını belirtti.
 
KÜRTÇE KONUŞMAK YASAK! 

Erciş Kapalı Cezaevi’nde bulunan Dilan Yalçın’ın sevk sırasında insanlık onuruna yakışmayacak şekilde davranış ve fiziki müdahaleler ile karşılaştığını dile getiren Yaman, Yalçın’ın, “Bize ring aracında mahpuslar olarak kendi aramızda Kürtçe konuşmanın yasak olduğunu bunu ihlal etmeniz durumunda tutanak tutulacağını söylediler. Yapılan tüm bu muamelelerin Bakanlık talimatı ile yapıldığını söylediler. Yine koğuşta yapılan sayım sırasında koğuşun üst katından aşağı katta inmemiz istendi bunu kabul etmeyince bir kadın infaz koruma memuru diğer gardiyanlara (Eğer aşağı inmiyorlarsa aşağı attın denildi). Bize hitap şekilleri küfürlü, insan onuruna yakışmayan kelimeler ve bazı memurlar tarafından da terörist şeklinde itham ediliyoruz. Bu sayımlar sırasında birçok kişi muhtelif yerlerinden yaralanmasına rağmen rapor aldırılmadı. Temizlik sorunu çok fazla bu halihazırda devam etmektedir.”
 
Cezaevlerinde yaşana hak ihlallerinin ulusal mevzuata ve uluslararası İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu hatırlatan Yaman, etkili bir soruşturmanın yapılması için yetkililerle çağırıda bulundu. 

dihaber.net