RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 24-12-2016 13:20   Güncelleme : 24-12-2016 16:05

Mehmet Öcalan hiç kimse ölmesin

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, ağabeyinin gittikçe tırmanan savaşı durduracak tek güç olduğunu ifade ederek, aile olarak üzüntü duydukları idam tartışmalarına ilişkin "Herkes bilmeli ki Öcalan halklara bir köprüdür. Bu köprü yıkılırsa altında hepimiz kalacağız" dedi.

Mehmet Öcalan hiç kimse ölmesin

4 yılı aşkın süredir avukatlarıyla, 5 Nisan 2015 tarihinden beri de İmralı Heyeti ile görüştürülmeyen PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, ağabeyinin içinde olduğu koşulların savaşa yol açtığını ve gençlerin öldüğünü söyledi.

 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Kongreya Jinên Azad'ın (KJA) 5 Eylül'de Öcalan’ın ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmesi talebiyle başlattıkları süresiz dönüşümsüz açlık grevinin etkisiyle bayramda görüşebildiğini söyleyen Öcalan, görüşme sonrası 12 Eylül'de grevin sonlandırıldığını ifade etti. Öcalan'ın çağrıları ile görüşmeden sonra Türkiye'de yeni bir çözüme gidileceğini umut ettiklerini, ancak mevcut hükümetin çözümün İmralı Adası'nda olduğunu bilmesine rağmen gerekli görüşmeleri yapma konusunda çekimser yaklaştığını ifade eden Mehmet Öcalan, savaşın yaygınlaştığını, artık belli bölgelerde değil Türkiye'nin dört bir yanında savaş yaşandığını söyledi.

 

'ÖLENLER İNSAN'

 

Vicdanı olan herkesin savaşın önünde duracak gücü Öcalan olarak gösterdiğini söyleyen Mehmet Öcalan, "Türkiye'deki sorunun ismini doğru koyarsanız Kürt sorunudur. Bu sorunu çözecek olan da, ki vicdanı olan herkes böyle düşünüyor, Öcalan'dan başka kimse değildir. Artık savaş, ölüm sadece bu bölgede yaşanmıyor. Görüyorsunuz ülkenin dört bir yanında insanlar ölüyor. Bu ölenlere isim koymak olmaz. Ölen insandır. Son dönemde İstanbul Beşiktaş'ta, Kayseri'de ve dağlarda ölenler insandır. Bunların anne, baba, çocukları, kardeşleri var. Genç yaşta ölmeleri herkese acı veriyor" dedi.

 

'KAN AKMAMALI'

 

Her kesimden insanların savaşa kurban edildiğini dile getiren Öcalan, şöyle konuştu: "Biraz vicdanlı olmak zorundayız. Gençler, polis, asker ölüyor. Bu sorunun çözümü için herkes katkı sunmalı. Bu şahin güvercin sorunu değildir. İnsani bir sorundur. Bir yıldır ölen insanların sayısı ortada. Bunun kimseye bir faydası olmaz. Bu coğrafyada kan akmamalı. Serok Öcalan'la son görüşmememizde günde onlarca insanın öldüğünü ve bu nedenle geceleri uyuyamadığını söyledi. Bir yol yöntemden bahsetti. Bu ağır sorunun çözümünde Öcalan'ın büyük katkısı olacaktır."

 

'ÖCALAN HALKLAR ARASINDA KÖPRÜDÜR'

 

Son süreçte idamdan bahsedildiğini ve aile olarak bunun tartışılıyor olmasından üzüntü duyduklarını söyleyen Öcalan, "Herkes bilmeli ki Serok Öcalan halklara bir köprüdür. Bu köprüyü yıkmayı düşünenler bunun kimseye faydasının olmayacağını bilmelidir. Bu köprü yıkılırsa altında hepimiz kalacağız ve bir daha eski haline dönmeyecek. Hükümetten artık ölümlerin son bulması için yeni bir sürece gidilmesini istiyoruz. Öldürmeyle bu coğrafyada sorunlar daha çok derinleşir" şeklinde konuştu.

 

'GİTTİM DÜNYA YIKILMADI'

 

Son olarak 4 ay önce ağabeyi ile görüşebildiğini söyleyen Öcalan, "Bizi göndermiyorsa,  avukatları göndersin. Bu soruna çözüm olacağını düşündüğü kişileri göndersin. Bizim yasal olarak onu 15 günde bir görme hakkımız var. Mademki hukuk devleti ise bu yasal hakkımızı istiyoruz. 4 aydır görüş hakkımızı kullanamıyoruz. 4 ay önce gidip gördüm ağabeyimi, dünya yıkılmadı. Bir an önce aile, avukatlar ya da heyet İmralı Adası'na giderse bu kanın durması demek olacak.  Öcalan'ın gücü buna yeter" dedi.

 

'ANAHTAR ÖCALAN'IN ELİNDE'

 

Sorunun çözümü yerine son 20 günde Türkiye genelinde binlerce insanın gözaltına alındığına değinen Öcalan, "Bu bir çözüm değildir. 80'den sonra on binlerce insan gözaltına alındı, tutuklandı, çözüm olmadı. Bu gözaltılar da olmayacak. Barışa açılan kapının anahtarı Öcalan'ın elindedir. Bu halkla birlikte devlet de biliyor. Defalarca çözümün İmralı'da olduğunu söyledik. Ancak tecrit üstüne tecritle Türkiye'de yaşayan halklara savaş yaşatılıyor" dedi.

 

Arjin Dilek Öncel – dihaber.net