GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-12-2016 12:22   Güncelleme : 29-12-2016 15:35

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Suriye'de ateşkes her an olabilir

​Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de ateşkesin her an olabileceğini belirterek, "Yılbaşından önce biz bunu tamamlamayı düşünüyoruz” dedi. ABD’nin YPG’ye silah yardımında bulunduğu iddialarına da aynı cümleyle yanıt veren Çavuşoğlu, “Bugüne kadar ABD, YPG'ye silah vermiştir. Nokta" dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Suriye'de ateşkes her an olabilir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir özel haber kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Suriye'de ateşkesin her an olabileceğini belirten Çavuşoğlu, "Suriye'de ateşkes, her an olabilir. Yılbaşından önce biz bunu tamamlamayı düşünüyoruz. Liderler iradeyi ortaya koydu. Uzmanlarımız sürekli müzakere ediyoruz muhalefet ile Rusları bir araya getirdik. Rejimin garantisi Rusya olacak. Rejim ile aynı anlaşmayı Rusya imzalayacak Rusya bunun garantörü olacak ateşkesin ihlal edilmemesi ülke geneline yayılması için. Hangi grupların Astana'ya gideceğine Ruslar ile bu anlamda bir anlaşma yapmak üzereyiz" diye konuştu.

ABD'YE 'NOKTA' YANITI

Çavuşoğlu, ABD'nin YPG'ye silah yardımında bulunduğu iddialarını yalanladığı açıklamasına ilişkin konuştu. ABD Ankara Büyükelçiliği'nin "ABD hükümeti, YPG veya PKK’ya silah ya da patlayıcı sağlamamıştır, nokta" ifadesini kullandığı açıklamasına aynı cümleyle yanıt verdi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bugüne kadar ABD, YPG'ye silah vermiştir. Nokta" dedi.

‘KOALİSYON DESTEK VERMİYOR’

Çavuşoğlu, ABD'yi ve koalisyonu Fırat Kalkanı Harekatı’na destek vermemekle de suçlayarak, "Amerikan’ın içinde olduğu koalisyon belli bir zamandan beri Fırat Kalkanı Operasyonumuza havadan destek vermiyor" diye konuştu.