GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-12-2016 13:00   Güncelleme : 30-12-2016 13:00

Darbe girişimi davasında 4 kişiye tahliye talebi

​Darbe girişimine ilişkin 29 polisin yargılandığı davada, duruşma savcısı mütalaasını açıklayarak 4 tutuklu sanığın tahliyesini istedi.

Darbe girişimi davasında 4 kişiye tahliye talebi


İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun karşısında bulunan mahkeme salonunda hafta başında görülmeye başlanan davanın son gün duruşmasına, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı korumak üzere Tarabya'daki Huber Köşkü'ne gitmeleri yönündeki talimata uymayan polislerin de aralarında olduğu 24'ü tutuklu, 28 sanık ile avukatları katıldı. Maliye Hazinesi adına bir avukat da duruşmaya katıldı.

Duruşmanın başlamasının ardından, mahkeme başkanı bugün avukatların taleplerini alacağını açıklayarak ilk olarak Maliye Hazinesi avukatına söz verdi. Maliye Hazinesi vekili Remziye Başkan, sanıklara iddianamede yöneltilen suçlamaları hatırlatarak “Sanıkların hazine zararına sebebiyet vermeleri nedeniyle Maliye Hazinesi’nin davaya müdahil olarak kabul edilmesini talep ediyoruz” dedi. Mahkeme Başkanı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün avukat aracılığıyla dava dosyasına, katılma talebi içeren bir dilekçe sunduğunu belirterek, bu taleplere ilişkin durulma savcısına görüşünü sordu.
Duruşma savcısı, suçtan zarar görme ihtimali dikkate alarak Maliye Hazinesi’nin ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün duruşmaya katılan sıfatıyla kabulüne karar verilmesini talep etti.

DERNEKLER BELGE SUNACAK 

Savcı, 15 Temmuz Derneği ve Hukukçular Derneği’nin katılma talebine ilişkin olarak, bu derneklerin dava dosyasına, kuruluş amaçlarını ve faaliyetlerini içeren belgeler sunduktan sonra değerlendirilmesini istedi. Davaya katılma talebinde bulunan Ertan Er adlı vatandaşın katılma talebinin, suçtan zarar görme ihtimaline dair dosyada bir delil bulunmadığından reddini talep etti.

TAHLİYELERİNİ TALEP ETTİ

Duruşma savcısı, tutuklu sanıklar Ali Bozan, Semih Yüksel, Samet Durak ve Emre Çatalbaş’ın üzerlerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, tutuklulukta geçirdiği süreler, savunmalarının alınmış olmasını dikkate alınarak, tahliyelerine ve haklarında yurt dışına çıkış yasağı konulmasına karar verilmesini istedi.

SANIKLARIN TUTUKLULUKLARIN DEVAMINA 

Diğer tutuklu sanıkların, üzerlerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti dikkate alınarak tutukluluk hallerinin devamını talep eden savcı, olayla ilgili ifadeleri alınmayan tanıkların dinlenmelerine ve dijital materyal incelemesi raporlarının akıbetinin beklenmesine karar verilmesini istedi.

Savcının mütalaasının ardından mahkeme başkanı, taleplerini bildirmeleri içine her tutuklu sanığın avukatına 10’ar dakika, tutuksuz sanıkların avukatlarına ise 5’er dakika süre verileceğini açıkladı.