SİYASET
Giriş Tarihi : 01-01-2017 13:02   Güncelleme : 01-01-2017 13:58

HDP'den Ortaköy açıklaması: Diyanet'in 'yılbaşı hutbesi' endişelerimizi büyütüyor

​ 39 kişinin yaşamını yitirdiği Ortaköy’deki silahlı saldırıyla ilgili açıklama yapan HDP MYK'si, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "yılbaşı hutbesi"nin geleceğe yönelik endişelerini büyüten tutumlar olduğunu belirtti.

 HDP'den Ortaköy açıklaması: Diyanet'in 'yılbaşı hutbesi' endişelerimizi büyütüyor

Halklarına Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), İstanbul Ortaköy’deki Reina adlı eğlence mekanına düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Saldırıyla ilgili, "Ateşe körükle gidenlerin siyasi sorumluluğu bulunduğu" ifade edilen açıklamada, “İnsanlık düşmanı saldırıyı lanetliyoruz” denildi. 

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul’da 2017 yılının ilk saatlerinde yapılan saldırı, çok sayıda ölüme ve yaralanmaya yol açtı. Bu insanlık düşmanı saldırıyı en sert biçimde kınıyor ve lanetliyoruz. Yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Yeni yıl kutlamalarını hedef gösteren cümleler sarf edebilen sorumsuz siyasetçilerin varlığı; veya yeni yıl kutlamalarını 'değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayr-i meşru tutum ve davranışlar sergilemek’ olarak niteleyen Diyanet İşleri Başkanlığı hutbesi, geleceğe yönelik endişelerimizi büyüten tutumlardır. Türkiye toplumunun farklı halkları, inançları, kültürleri ve kimlikleri içermesinin büyük bir zenginlik olduğunu kavrayamayan, bu özelliğin tahrip edilmesinin toplumsal dokuyu da parçalayacağını anlamak istemeyen siyasi yaklaşımlar ülkeyi adım adım şiddet girdabının içine sürüklüyor.

Yaşanan ağır acıyı paylaşırken, bir kez daha söylüyoruz; hem iç hem de dış politikada kutuplaşma, düşmanlık, kaos ve çatışma üreten politikalara, dile ve üsluba, uygulamalara son verilmemesi şiddet girdabını büyütüyor. Olumlu adım atmayıp ateşe körükle gidenler yaşananların siyasi sorumluluğunu taşıyor.Yaşamını yitirenlere rahmet, tüm toplumumuza başsağlığı diliyoruz.”

KAYNAK:DİHABER.NET