GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-01-2017 13:53   Güncelleme : 01-01-2017 13:57

Bu afiş Saldırıya davetiye çıkartıldı

Yeni yıla 39 kişinin yaşamını yitirdiği silahlı saldırıyla giren Türkiye'de, yılbaşından birkaç gün önce farklı illerde Noel kutlamalarına karşı afişler asılmış ve bildiriler dağıtılmıştı. Diyanet de yılbaşı öncesi “Mümine yakışmaz” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Bu afiş Saldırıya davetiye çıkartıldı


Türkiye'de yılbaşı  karşıtı kampanyaların ardından 2017’ye 39 kişinin ölümüyle girildi. İstanbul Ortaköy'de yeni karşılamak üzere yüzlerce kişinin bulunduğu Reina isimli eğlence merkezine yönelik silahlı saldırıda biri polis 39 kişi yaşamını yitirdi, 65 kişi yaralandı. Yeni yıla birkaç gün kala farklı illerde asılan afiş ve dağıtılan bildirilerle yeni yıl kutlamaları hedef gösterilmişti. Asılan bir afişte bıyıksız sakallı bir erkek, Nobel Baba kığlındaki kişiye yumruk atarken resmedilmiş ve üzerinde “Biz Müslümanız Yılbaşı ve Noel kutlamalarına hayır” yazılmıştı. İzmir Konak Meydanı’nda da yılbaşı kutlamalarına karşı bildiri dağıtan bir gruba da dün halk müdahale etmişti.

'HRİSTİYANLARIN BAYRAMINI KUTLAMIYORUZ'

Konak Meydanı'nda "Hristiyanların bayramını kutlamıyoruz" diyerek bildiri dağıtan cübbeli kişilerle, vatandaşlar arasında tartışma yaşandı.

Sıla Vakfı adına dağıtılan "Dünyayı kan gölüne çeviren Hristiyanların bayramını kutlamıyoruz" yazılı bildirileri dağıtan gruba bazı vatandaşlar, "Bu bildiride nefret var, dağıtamazsınız" sözleriyle tepki gösterdi.

VAN'DA 'YILBAŞINA HAYIR' AFİŞİ 

Van'da da dün cadde ve sokakların duvarlarına "Yılbaşına Hayır" afişi asıldı. Yurttaşlarda şaşkınlığa neden olan afişlerde şu ifadeler kullanıldı: “Ey Ümmeti Muhammet Neden? Hıristiyanların yılbaşını kutluyorsunuz. Dünyadaki insanların çoğuna uyarsan seni Allah yolundan saptırırlar. Yılbaşına hayır Çünkü biz müslümanız. Biz yılbaşında hediye getiren Noel babanın değil miraçtan namaz getiren Hz. Muhammedin ümmetiyiz. Huzur şimdi secdede! Unutmayın Noel Baba kendi çocukları üzerine gökten oyuncak, Müslüman çocukların üzerine ise gökten bomba atan kültürün temsilcidir..." 

DİYANET SALDIRI ÖNCESİ

Diyanet İşleri Başkanlığı, yılbaşı saldırısı öncesi “Kendini ve yaratılış gayesini unutarak değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayri meşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz” diyerek yılbaşı kutlamalarına karşı açıklama yapmıştı.

DİYANET SALDIRI SONRASI

Reina’da gerçekleşen saldırı sonrası Diyanet'ten hemen açıklama gelmesi dikkat çekti. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Bu insanlık dışı katliamın bir pazarda ve bir mabette yapılmasıyla eğlence yerinde yapılmasının bir farkı yoktur. Bu gece yapılan bu terörü diğer olaylardan ayıran tek fark toplumda fitne oluşturarak yaşam biçimlerine göre toplumu bölmek ve karşı karşıya getirmektir."

kaynak:dihaber.net