SİYASET
Giriş Tarihi : 01-01-2017 16:52   Güncelleme : 01-01-2017 16:52

CHP'den Bakanlar Kurulu'na istifa çağrısı

​Ortaköy’deki silahlı saldırıda yaralananları hastanede ziyaret eden CHP’li vekillerden Selina Doğan, siyasilerin sorumluluğuna dikkat çekerek, Bakanlar Kurulu'nun tümünü istifaya çağırdı.

CHP'den Bakanlar Kurulu'na istifa çağrısı


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul milletvekilleri Ali Şeker ve Selina Doğan, gece saatlerinde eğlence kulübü Reina'da yaşanan silahlı saldırı sonucu yaralanan yurttaşların kaldırıldığı Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelerek bilgi aldı. Milletvekilleri daha sonra hastane önünde açıklama yaptı. 

CHP'li vekil Selina Doğan, hastane yetkilileri tarafından kendilerine sağlıklı bir bilgilendirmenin yapılmadığını söyledi. Doğan, "Biz bilgi alabileceğimizi varsayarak buraya geldik, ama sağlıklı bilgi alamadık. Engellemelerle karşılaştık. Yine de az da olsa yaralıların durumu ile ilgili bilgi edinebildik" dedi. 

Doğan, saldırının toplumda yaşanan ötekileştirme ve hedef göstermeler sonucu meydana geldiğine dikkat çekti. Yaşanan bu son olayın ve yaratılan nefret ikliminin tesadüf olmadığını dile getiren Doğan, "Noel ile yılbaşını bilinçli olarak birbirine karıştırarak toplumun belli bir kesiminin yıllardır barışçıl bir şekilde kutladığı bu etkinliklerin şeytanlaştırılması çok düşündürücü" dedi. Siyasilerin rolüne de değinen Doğan, siyasilerin görevini toplumu ayrıştırmak ve nefret söylemleri saçmak olmadığını söyledi. 

BAKANLAR KURULU’NA İSTİFA ÇAĞRISI

Siyasilerin rolünün toplumdaki tüm farklılıkları kucaklamak olması gerektiğini ifade eden Doğan,  "Bu anlamda siyasilerin sorumluluğun büyük olduğunu düşünüyorum" dedi. 

Saldırıda açık bir istihbarat zaafı olduğunu aktaran Doğan, şunları söyledi: "Yine OHAL ve alınan bütün güvenlik önemlerine rağmen böyle bir saldırının gerçekleşmiş olması düşündürücü. İstihbarat zaafının olmadığını söyleyecekler, ancak merak ediyoruz siyasilerin istifa etmesi daha kaç tane benzer olay yaşanması gerekiyor. Bu anlamda tüm bakanlar kurulunun istifa etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çok ciddi bir istihbarat zaafı var. Amerikan Büyükelçiliği'nin bu konuda istihbarat paylaştığı da söyleniliyor. Dolayısıyla siyasiden sorumlu olduğunu düşünüyoruz."

'SALDIRI İSTİHBARATA RAĞMEN YAPILDI'

Doğan'ın ardından konuşan CHP'li vekil Ali Şeker de, kendilerine sağlıklı bir bir bilgi verilmediğini belirtti.  Şeker, "Bize toplu bir bilgi verilmedi. Sağlık müdürlüğünün bunu engellediğini söylediler. Biz insanlara bilgi ulaştırıyoruz ki panik havası dağılsın. Terörün yarattığı korku ikliminin dağılması için bilginin gerekli olduğunu düşünüyoruz" şeklinde konuştu. 

Saldırının istihbarat bilgilerine rağmen yaşandığına değinen Şeker, "Bir istihbarat var 'Yabancıların yoğun olarak bulunduğu alanlar tehlikeli ve buralardan uzak durun' şeklinde bir istihbarat bu. Daha önce de Alman vatandaşlar uyarılmıştı. Bütün bunlara rağmen bunların yaşanmış olması çok düşündürücü" dedi. 

'YARALILARDAN BİRİ TUNUSLU BİRİ TÜRK'

Hastaneye getirilenler hakkında bilgi veren Şeker, hastaneye toplam 13 yaralının getirildiğini, 2’sinin yaşamını yitirdiğini ettiğini aktardı. Şeker, "Şu anda ise 11 yaralıdan 3'ü hala hastanede yatıyor. Birisi Tunuslu, birisi Türk vatandaşı. Diğer bir kişinin de kimliği belli değil onun da durumu çok kritik" dedi. 

'YABANCILAR HEDEFLENDİ'

Yabancıların özellikle hedeflendiğini vurgulayan Şeker, “Olaya tanık olan vatandaşlarla konuştuğumuzda olay yerinde çok sayıda Libyalı, Tunuslu, Iraklı vatandaş olduğunu söylediler. Olay yerinde çok az sayıda Türk olduğunu söylediler. Yaralıların kimlikleri, durumları hakkında sağlıklı bilgiye erişilemiyor" dedi. 

'SALDIRI VAHŞİ VE İNSANLIK DIŞI' 

Yaşanan saldırıyı "vahşi" ve "insanlık dışı" olarak değerlendiren Şeker, son olarak, "Bu olay yaşandıktan sonra da benim de Beylikdüzü'nde şahit olduğum bir olayda eğlence mekanlarının etrafında gruplar halinde tekbir getirerek tacizlerde bulundular. Bunlara karşı müsamaha gösterilmesi ve bu eğlencelerin bazı insanlara çok görüldüğü anlaşılıyor. Kimse bu konuda daha fazla insanları germesin. Herkesin bir kez daha düşünmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi. 

Açıklamanın ardından vekiller, diğer hastanelerde tedavi altında olan yaralıları ziyarete gitti. 

Öte yandan New Hospital'da 11, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 4, İstinye Devlet Hastanesi'nde 9 yaralanın tedavi altında olduğu öğrenildi. 

dihaber.net