GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-01-2017 18:40   Güncelleme : 21-01-2017 18:40

O DAİŞ'çi iki kez gözaltına alınıp bırakılmış

Esir alınan iki Türk askerinin yakıldığı görüntülerde yer alan DAİŞ'lilerden birinin Hasan Aydın olduğu belirtildi. İki defa gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldığı öğrenilen Aydın'ın, Hatay sınırında askeri malzemeler ile yakalanmasına rağmen serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

O DAİŞ'çi iki kez gözaltına alınıp bırakılmış

Suriye topraklarında DAİŞ tarafından esir alınan 2 Türk askeri yakarak öldüren, görüntülerde Türkçe konuşan ve Türkiye'yi tehdit eden kişinin Hasan Aydın olduğu belirtildi. 40 yıl önce Diyarbakır'ın Çermik ilçesinden göç eden ailesi ile birlikte Adana'nın merkez Yüreğir ilçesine yerleşen Aydın ailesinin en küçük oğlu olan Hasan Aydın'ın, Adana'da 2012 yılında "El Kaide örgütü üyeliğinden" gözaltına alınıp serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

 

DRONE İLE YAKALANDI SERBEST BIRAKILDI

 

Bu olaydan 3 yıl sonra 2015'de Hatay'dan Suriye'ye geçmek isterken yine gözaltına alınan Hasan Aydın'ın kullandığı minibüste askeri malzemeler ve Drone ele geçirildi. Üstünde ele geçirilen malzemelere rağmen Aydın, çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

 

Evli 2 çocuk babası Hasan Aydın, 8 Mayıs 2015'te ailesi ile birlikte ortadan kayboldu. Kardeşlerinin kayıp başvurusu yaptığı Hasan Aydın, 4 ay sonra yakınlarını telefonla arayıp, "Suriye'ye geldik. Minbic'teyiz, biz iyiyiz merak etmeyin" diyerek DAİŞ'e katıldığını bildirdi.

 

'ÖNDEKİ DEĞİL ARKADAKİ BENZİYOR

 

Aydın'ın 2 ağabeyi Remzi ile Recep Aydın ise 31 Aralık'ta Adana'daki operasyonda gözaltına alınıp tutuklandı. Aynı operasyonda gözaltına alınan diğer ağabeyi Davut Aydın ise sevk edildiği mahkemece adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

 

Doğankent Mahallesi'ndeki evine dönen Davut Aydın, gazetelerde yayınlanan fotoğraflardaki kişinin kardeşi Hasan Aydın olmadığını ileri sürdü. Davut Aydın, "Ben videoyu izlemedim, ama izleyen yeğenlerim, bana fotoğrafını gönderdiler. O vahşet görüntülerindeki teröristlerden ön planda olanın kardeşim olduğunu ileri sürdüler ama fotoğraf karesinde ön plandaki değil, arka planda kalan biri var o kardeşimize benziyor. Yani gazetelerde yayınlanan fotoğraftaki terörist Hasan Aydın değil" dedi.

 

KEŞKE CEZAEVİNDE OLSAYDI

 

Kardeşinin Hatay'a askeri malzeme götürürken yakalanıp serbest bırakılmasına tepki gösteren ağabey Davut Aydın, "Keşke o zaman serbest bırakmak yerine tutuklasaydılar. Öyle olsaydı, şimdi Hasan Aydın cezaevinde, yeğenlerim de yanımızda olurdu. En azından böyle vahşi bir örgüte hizmet etmezdi. Şimdi yeğenlerim, hayatta mı, değil mi bilmiyorum. Biz her gün bu acı ile kahroluyoruz" diye konuştu.

Dihaber.net