SİYASET
Giriş Tarihi : 30-01-2017 14:09   Güncelleme : 30-01-2017 14:09

CHP’Lİ Tanal: “Hayvanlara Sevgi Göstermeyen Kimseye Sevgi Gösteremez

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, özellikle son zamanlarda sahipsiz hayvanların yuvalandırma bahanesiyle toplayıp yurtdışına ilaç deneylerine gönderildiği iddialarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

CHP’Lİ Tanal: “Hayvanlara Sevgi Göstermeyen Kimseye Sevgi Gösteremez

 

Tanal, Türkiye’de evcil hayvan sahibi olan kişiler gün geçtikçe artmakta ve evcil hayvanlar her geçen gün hayatımızın daha da ayrılmaz bir parçası olmaya devam etmektedir. Özellikle mevsimsel nedenlerle hayvanların sığınabileceği yerlerin olup olmaması ve hayvanların yiyecek ve su ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için toplumda büyük bir hassasiyet ve düşünce hakimdir.

Ancak kuşkusuz ki hayvanların yiyecek ve su ihtiyaçlarından daha önce gelen bir ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu ihtiyaç yaşamaktır. Bir ülkede hayvanlara sahip çıkılmıyorsa o ülkenin gelişmesinden söz edilmesi mümkün değildir. Hayvanlar özellikle bir hevesle alınıp, heves geçince sokağa bırakılacak objeler değillerdir. Ancak ne yazık ki ülkemizde özellikle köpekler bakımından bu durum yaşanmaktadır.” Açıklamasında bulundu.

Tanal, sözlerine, “Özellikle köpeklerle alakalı olarak gerek haber kuruluşlarında gerekse de sosyal medyada, cins köpeklerin yuvalandırma bahanesiyle toplanıp yurtdışına özellikle tıbbi deneyler için gönderildiği iddiaları yer almaktadır. Bu durum içinde vicdan bulunan tüm vatandaşlarımız açısından kesinlikle kabul edilebilir değildir. Eğer bir toplum hayvanları sevmezse insanları hiç sevemez. O hayvanların günahı ne? O hayvanlara yazıktır günahtır. Devlet, her canlıya sahip çıkmalı, her canlıyı korumaya özen göstermelidir. Toplumda sevginin yeşermesi için bundan daha güzel bir düşünce olabilir mi?” şeklinde devam etti.

Tanal, ayrıca söz konusu durum karşısında belirli odakların çok ciddi miktarda para kaynağına sahip olabileceğini belirterek“Köpek başına 8.000 EURO’ya varan rakamlardan bahsedilmektedir. Böyle bir durum içerisinde söz konusu para hangi odaklar tarafından kullanılıyor bunun tespit edilmesi lazımdır. Söz konusu para terör örgütlerinin finansman kaynakları arasında da olabilir. Bakın bu çok ciddi bir mesele ancak halkımız içini ferah tutsun. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin konuyu araştırması için araştırma önerisi verdim. İnanıyorum ki tüm hayvanlarımıza sahip çıkmak ve gerekiyorsa 5199 sayılı “Hayvan Haklarını Koruma Kanunu’nun” güncellenmesi açısından bu durum özellikle büyük bir önem arz etmekte. Hayvanların yaşam hakkı hepimiz için değerlidir bu konunun takipçisi olacağız.” açıklamasında bulundu.