ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 30-01-2017 20:53   Güncelleme : 30-01-2017 20:53

İzmir'de darbe girişimi davası başladı

İzmir'de 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından 152'si tutuklu toplam 270 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı. Duruşmada, Adalet Bakanlığı tarafından ABD'ye Fethullah Gülen'in iadesine ilişkin yeni deliller gönderildiği ortaya çıktı.

İzmir'de darbe girişimi davası başladı


İzmir'de 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından "FETÖ/PDY”deden 152'si tutuklu toplam 270 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması görülmeye başlandı. Aliağa Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü'ndeki duruşma salonunda başlayan yargılamada, bir numaralı sanık olarak cemaat lideri Fethullah Gülen yer aldı. Duruşmaya, 152 tutuklu sanıktan 1'i, 118 tutuksuz sanıktan ise 11'i katılmadı. 

Duruşma salonuna, tutuklu sanıkların sadece bir yakını alınırken, tutuklu yakınları da duruşmaya fazla katılım göstermemesi dikkat çekti. Duruşmada, mahkeme başkanı ve iki üyenin yanı sıra bir de yedek üye hazır bulundu. Mahkeme Başkanı Oktay Tabur, sanıkların savunmalarını, bağlı bulundukları kuvvet komutanlığına ve rütbelerine göre yapacaklarını söyledi. Mahkeme Başkanı Oktay Tabur, duruşmaya bir saat ara verdi.

Öte yandan Adalet Bakanlığı tarafından ABD'ye Fethullah Gülen'in iadesine ilişkin yeni deliller gönderildiği ortaya çıktı. ABD'ye gönderilen ek belgelerde, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Berkant Karakaya tarafından hazırlanan ve İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen, Fethullah Gülen'in bir numaralı sanık olduğu iddianamenin de bulunduğu belirtildi. İddianamede, firari Adil Öksüz'ün darbe girişimi planını ABD'ye götürerek Fethullah Gülen'e onaylattığı, darbe girişiminin Gülen'in emriyle gerçekleştirildiğini anlatan “Kuzgun” ve “Şapka” kod adlı gizli tanık ifadeleri de yer aldı.