ORTADOĞU
Giriş Tarihi : 31-01-2017 14:55   Güncelleme : 31-01-2017 14:55

Rakka'da üçüncü aşama

​ Siwediyê beldesini alarak Tabka Barajı’nı kuşatan "Fırat’ın Gazabı" Eylem Odası Sözcüsü Cihan Şêx Ehmed, operasyonun üçüncü aşamasının hazırlıklarını yaptıklarını söyledi.

Rakka'da üçüncü aşama


Rakka'nın DAİŞ'ten alınmasına yönelik Demokratik Suriye Güçleri'nin (QSD) başlattığı operasyonun "Fırat’ın Gazabı" isimli ikinci aşamasında Siwediyê kasabası alınarak Tabka ilçesi ve barajı kuşatıldı. Eylem Odası Sözcüsü Cihan Şêx Ehmed, Siwediyê ile DAİŞ’in Rakka’dan Tabka Barajı’na gelen ikmal hattını kestiklerini söyledi. 

Operasyonun birinci aşamasından sonra ikinci aşamasında da böylelikle büyük başarılar elde ettiklerini söyleyen Ehmed, Rakka’nın tamamen DAİŞ’ten alınması için operasyonun 5-6 aşamaya kadar genişleyebileceğini, şu anda operasyonun üçüncü aşaması için hazırlık yaptıklarını ifade etti. 

'STRATEJİK ALANLARI DAİŞ’TEN ALDIK'

Birinci aşamada Rakka’nın kuzeyini özgürleştirdiklerini dile getiren Ehmed, ikinci aşamada ise kenti kuşatma amaçlı operasyonlar yaptıklarını kaydetti. Operasyonun başarılı bir şekilde ilerlediğini aktaran Ehmed, “Güçlerimiz birinci aşamada hedeflenen alanı 7 gün içinde özgürleştirdi. Hatta planlanandan daha fazla alanı kurtardılar. İkinci aşamada Rakka’nın batısına yönelik hareket ettik. DAİŞ’in buralarda kendine merkez olarak seçtikleri stratejik alanlar vardı. Özellikle Mehmudlî, Doğu ve Batı Caber köyleri ile Caber Kalesi üstlendikleri yerlerdi. Onları çetelerden özgürleştirdik. Bu kapsamda 2 bin 480 kilometreden fazla alan özgürleştirildi” dedi. 

UMUTLAR YENİDEN YEŞERDİ

Operasyonlarda esas olanın sivillerin can güvenliği olduğunu söyleyen Ehmed, yüzlerce insanı DAİŞ’ten kurtardıklarını, sadece askeri kazanımlar elde etmediklerini, siyasi ve toplumsal gelişmelere imza attıklarını belirtti. Güçlerinin DAİŞ’in insanlarda kırdığı umutları yeniden yeşerttiğini kaydeden Ehmed, “Her özgürleştirdiğimiz yerde yurttaşlar bizi zafer işaretleri ile karşılıyor. Yeniden gülümseyebildiklerini görüyoruz. Bu bize büyük bir moral veriyor. Özgürlük umudu insanlarda yeniden canlanıyor. Hamlenin ikinci aşamasının en önemli gelişmesi ise Rakkalı Arap aşiretlerin bize desteği oldu” diye konuştu. 

'TABKA BARAJINI KUŞATMAYA ALDIK'

İkinci aşamanın halen devam ettiği bilgisini de veren Ehmed, Siwediyê beldesini alarak Tabka Barajını kuşatmaya aldıklarını, DAİŞ’in oraya getirdiği takviyelerin önünü kestiklerini, DAİŞ'in ikmal yolarının tamamen kesildiğini kaydetti. 

'ÜÇÜNCÜ AŞAMANIN HAZIRLIKLARINI YAPIYORUZ'

Rakka’nın tamamen özgürleştirilmesi için operasyonun süreceğine işaret eden Ehmed, Rakka’yı özgürleştirmenin basit ve kolay olmadığını, alınmasıyla Suriye halkı başta olmak üzere tüm dünya halklarının derin bir nefes alacağını vurguladı. Ehmed, şunları dile getirdi: “Burası onların başkentidir. DAİŞ, yaptığı bütün saldırıları Rakka’da planlıyor. Burası onların beynidir. Rakka’yı özgürleştirmek DAİŞ’i bütün alanlarda geriletecektir. Dolayısıyla hamle 5-6 aşamaya kadar da gidebilir. Bunu herkesin iyi bilmesi gerekiyor. Şimdi üçüncü aşamanın hazırlıklarını yapıyoruz.”

DESTEK ZAFERİ ERKENE ALIR

Özgürlük operasyonu ile Rakkalı birçok gencin saflarına katıldığını belirten Ehmed, “Uluslararası anlamda ve yerel anlamda ne kadar çok desteklenirsek DAİŞ’in yenilmesi o kadar çabuk olacak. Adım adım ilerliyoruz. Temkinli ve acele etmeden ilerliyoruz. Hem savunma hatlarımızı iyice sağlamlaştırmak hem de güvenliğimizi iyice kontrol altına alabilmek için böyle davranıyoruz. Bu kaygıyı özellikle toplumsal anlamda güdüyoruz. Büyük bir inançla Rakka’yı özgürleştireceğiz” dedi.

KADININ SAVAŞI İDEOLOJİK

Bir kadın olarak nerede bir DAİŞ’li varsa onlara karşı savaşıp kadınlarının intikamını alacaklarını söyleyen Ehmed, DAİŞ’e karşı yürüttükleri savaşın temelinin ideolojik olduğunu, kadın savaşçıların DAİŞ’in elinde bulunan bütün kadınları kurtaracaklarını, bunun değişmez ilkeleri olduğunu kaydetti.

Nazım Daştan - dihaber