GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-02-2017 17:27   Güncelleme : 03-02-2017 17:27

‘Elçi cinayetinin aydınlatılması için verdiğiniz sözü tutun’

Sur'da katledilen Tahir Elçi'nin faillerinin bulunması için yapılan eylemde konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, dönemin başbakanı, adalet ve içişleri bakanlarının Elçi cinayetinin aydınlatılması için verdikleri sözleri tutulması çağrısını yineledi.

‘Elçi cinayetinin aydınlatılması için verdiğiniz sözü tutun’

Diyarbakır Barosu, Sur'da katledilen eski başkanları Tahir Elçi'nin faillerinin bulunmaması, soruşturma dosyasının hızlı ve etkili yürütülmemesini protesto etmek amacıyla her hafta olduğu gibi bir kez daha Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yaptı. Çok sayıda avukatın cübbeleriyle katıldığı eylemde üzerinde Elçi'nin fotoğrafının yer aldığı Kürtçe ve Türkçe yazılı "Seni unutmayacağız" pankartı açıldı. Baro adına açıklamayı Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen yaptı. 

‘BİZE BİLGİ VERİN’ 

Özmen, Elçi'nin katledilişinin üzerinden 14 ay geçmesine rağmen ne soruşturmada ilerleme ne yürütülen soruşturmanın etkin olduğunu hatırlatarak, “Buradan yetkililere sesleniyorum. Artık 14 aydır devam eden soruşturmanın sonuçlanmasını ve bize bu konuda bilgi verilmesini istiyoruz. O dönem Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının, Adalet Bakanının, İçişleri Bakanının, hatta başbakanın cinayetin aydınlatılması için bize vermiş olduğu sözleri tutmalarını, Tahir Elçi'nin faillerin bulunmasını istiyoruz. Bizler Tahir Elçi'nin arkadaşları olarak bu cinayetin aydınlatılması için sonuna mücadele edeceğiz.  Elçi cinayetinin faili meçhuller kervanına katılmasına asla izin vermeyeceğiz" dedi.
 
5 dakikalık oturma eyleminin ardından alkışlı protesto ile açıklama sona erdi.

dihaber