ORTADOĞU
Giriş Tarihi : 04-02-2017 17:13   Güncelleme : 04-02-2017 17:13

Rakka’da üçüncü aşama başladı: Hedef kentti kuşatmak olacak

​Fırat’ın Gazabı Rakka’yı Özgürleştirme Operasyonu’nun üçüncü aşamasının başladığı açıklandı. Silûk kasabasında üçüncü aşamayı duyuran Fırat’ın Gazabı Operasyonu Eylem Odası Sözcüsü Cîhan Şêx Ehmed, hamlenin üçüncü aşamasında kenti kuşatmaya alacaklarını kaydetti.

Rakka’da üçüncü aşama başladı: Hedef kentti kuşatmak olacak


 

Fırat’ın Gazabı Rakka’yı Özgürleştirme Operasyonu’nun üçüncü aşamasının başladığı, Girê Spî’ye bağlı Silûk kasabasının Şabdax köyünde gerçekleştirilen basın toplantısıyla duyuruldu. Üçüncü aşamanın startının verildiği açıklamayı, Fırat’ın Gazabı Operasyonu Eylem Odası Sözcüsü Cîhan Şêx Ehmed okudu.

Cîhan Şêx Ehmed, kentin özgürleştirilmesinin ardından sivil yönetimin Rakka halkı tarafından icra edileceğini belirtti.

Cîhan Şêx Ehmed, hamlenin üçüncü aşamasında kentin doğusunun DAİŞ’ten temizleneceğini ve kenti kuşatmaya alacaklarını kaydetti.

Cîhan Şêx Ehmed tarafından okunan açıklamanın ayrıntıları şöyle:

“Rakka’yı DAİŞ çetelerinin işgalinden kurtarmak üzere başlattığımız hamlemiz devam ediyor. Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nde üçüncü aşamaya başladığımızı ilan ediyoruz.

Her gün ağır yenilgilerle yüz yüze kalan DAİŞ çeteleri, sivillere dönük saldırılarını artırmaktadır. Hamlemizin üçüncü aşamasında Rakka’nın doğusunda bulunan köyleri, buralarda yaşayan sivillerin de desteği ile DAİŞ çetelerinin zulmünden kurtaracağız.

Yine aşiretlerin ve bölgenin kanaat önderleri ve ileri gelenleri ile Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin hava ve özel güç desteği ile  Rakka’yı tamamen DAİŞ çetelerinden temizleyeceğiz.

Hamlemizin birinci ve ikinci aşamasında yer alan tüm güçler, üçüncü aşamada da yer alacaktır. Özgürleştirilen alanlardan çok sayıda genç, eğitimlerini tamamlayarak yeni oluşturulan gruplar içerisinde çetelere karşı mücadeleye dahil olacaklardır.

Hamlemiz sürerken Rakka halkına, DAİŞ çetelerinin bulunduğu noktalardan uzak durmaları konusunda çağrısında bulunuyoruz. Güçlerimiz, kendilerine yetiştiğinde onlara yardımcı olmaları davet ediyoruz.

Rakkalı gençlere, saflarımıza katılarak topraklarını özgürleştirmeye çağırıyoruz.”

Fırat’ın Gazabı Operasyonu’nun ilk aşaması Rakka’nın kuzeyinden 5 Kasım 2016 tarihinde, ikinci aşaması ise Rakka’nın batısından 10 Aralık 2016 tarihinde başlatılmıştı.