ORTADOĞU
Giriş Tarihi : 09-02-2017 13:20   Güncelleme : 09-02-2017 13:20

Rakka'ya hızlı adımlar: 11 kilometre kaldı

​ Fırat’ın Gazabı Operasyonu Eylem Odası Sözcüsü Cihan Şêx Ehmed, iki kol halinde ilerleyen güçlerinin birleşmesinin an meselesi olduğunu belirterek, Bîr Heba kolunun kent merkezine 11 kilometre mesafeye kadar ilerlediğini duyurdu.

Rakka'ya hızlı adımlar: 11 kilometre kaldı


Rakka'nın özgürleştirilmesine yönelik başlatılan Fırat'ın Gazabı Operasyonu'nun üçüncü aşaması devam ederken, operasyonun Eylem Odası Sözcüsü Cihan Şêx Ehmed, son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Xiniz kolundan 29, Bîr Heba kolundan ise 37 kilometre yol kat ettiklerini belirten Ehmed, planladıkları alana yaklaştıkça çatışmaların şiddetlendiğini ve her iki kolun birleşmesinin an meselesi olduğunu söyledi. 

Hamlenin üçüncü aşamasının 4 Şubat'ta başlatıldığını hatırlatan Ehmed, 6 gündür Xiniz ve Bîr Heba kolu üzerinde ilerleme kaydettiklerini ve güçlerinin 10 köy ile onlarca mezrayı özgürleştirdiğini kaydetti. Ehmed, Bîr Heba kolunun kent merkezine 11 kilometre mesafeye kadar ilerlediğini vurguladı.  

'DAİŞ AĞIR DARBE ALDI'

Bu aşamada DAİŞ’e ağır darbe vurduklarını ifade eden Ehmed, “Onlara ait büyük bir cephaneyi de ele geçirdik. Şimdiye kadar çeteler iki bomba yüklü araçla bize saldırmaya çalıştı. Güçlerimiz onları da imha etti. Onlara ait birçok araca da el koyduk. Bunun yanı sıra onlara ait keşif uçağını da ele geçirdik. İlerleyişimiz son hızıyla devam ediyor” dedi.

'İKİ KOLUN BİRLEŞMESİ AN MESELESİ'

DAİŞ’in kentin kuzeydoğusuna yoğun bir mayınlama yaptığını belirten Ehmed, şöyle devam etti: “Rakka’nın Kuzeydoğusu'nda çöl alanlar ağırlıkta olduğu için DAİŞ araziyi yoğun bir şekilde mayınlamış durumda. Çok geniş bir alandır. Bu alan üzerinde çok köy ya da yerleşim yeri bulunmuyor. Aldığımız her yerde çok sayıda mayın imha ettik. Bunlardan dolayı çok dikkatli bir şekilde yürüyoruz. Bir-iki güne kadar her iki kolumuzun birleşeceğini belirtebiliriz. Bunun gerçekleşmesi an meselesidir. Her planladığımız yere yaklaştığımızda çatışmalar da şiddetleniyor.”

'DAİŞ ÜYELERİNİN ÇOĞU KAÇTI'

Her özgürleştirdikleri yerlerde insanların kendilerini beklediklerini ifade eden Ehmed, her yerde kendilerine katılımların da olduğunu söyledi. Gençlerin saflarına akın ettiklerinin altını çizen Ehmed,  Rakka kent merkezini de özgürleştireceklerini ifade etti. Ehmed, DAİŞ üyelerinin ilerleyişlerinden dolayı birbirlerine girdiklerini ve çoğunun kaçtığını aktardı.

Nazım Daştan - dihaber