KADIN
Giriş Tarihi : 13-02-2017 12:58   Güncelleme : 13-02-2017 14:51

Şanlıurfa Da HDP,DBP,heyeti Şanlıurfa da Buluştu

ŞANLIURFA da gerçekleştirilen halk toplantısına ise HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, DTK Eş Genel Başkanı Leyla Güven, DBP Eş Genel Başkanı Salih Yıldız, HDP Meclis Üyesi Ziya Çalışkan, HDP, DBP yöneticileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Toplantıda ilk önce konuşan Altan Tan, Türkiye'ye getirilmek istenilen başkanlık sistemi ile diğer ülkelerdeki sistemin çok farklı olduğunu söyledi.

 Şanlıurfa Da HDP,DBP,heyeti Şanlıurfa da Buluştu

 

Dünyanın demokratik ülkelerinin 3'te 1'inde başkanlık isteminin olduğunu vurgulayan Tan, "Aslında başkanlık sistemi dünyanın bir çok ülkesinde var. Ancak mesele başkanlık sistemi değil, başkanlığında kuralları var. Sınırlı yetkileri var. Bakın Amerika başkanlık sisteminden bahsettik, nasıldır bu sistem valiyi de emniyeti de sen seçiyorsun. Bunlara halk karar veriyor, o eyaletin meclisi karar veriyor. Meclis kabul etmezse kimse kimseyi tayin edemez. Ancak Türkiye'deki başkanlık sistemi nedir? Bir bakalım. Burada ki kanuna göre 'rektörü, valiyi, kaymakamı ben atarım, istediğim şirkete istediğim fonu veririm' bu yetki padişahlıkta bile yok. Bu yetki Sultan Abdulhamit'te yoktu. Türkiye'deki başkanlık sistemi ile birlikte getirilecek olan yetkiler bir kişiye verilemez. Bu hiç bir ülkede böyle değil. Bu ağalıktır, diktatörlüktür, padişahlıktır" dedi.

 

Sorunun başkanlık sistemi olmadığını ifade eden Tan, şunları aktardı: "Anlaşılmalıdır artık mesele başkanlık meselesi değil, ben hükümete seslenmek istiyorum malum bizi çok iyi dinliyorlar. Bu yol yol değil. Bakın Türkiye'nin iç ve dış siyasetinin önünü tıkayan Kürt meselesidir. Önce iç barışın sağlanması lazım. Türkiye bu iç barışı sağlayamadığı ve Kürt meselesini çözmediği sürece karın ağrısı devam edecek. Her gün bir ülkeye yalvaracak."

dihaber