EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-02-2017 00:11   Güncelleme : 17-02-2017 00:11

İstihdamın Zirvesinde Gaziantep Toplantısı

Başlatılan “İstihdam Seferberliği” kapsamında Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya Başkanlığında ilimizde düzenlenen “İstihdamın Zirvesinde Gaziantep” toplantısına Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı, İŞKUR, SGK, KOSGEB İl Müdürlükleri ve 150’den fazla işçi çalıştıran firma temsilcileri katıldı.

İstihdamın Zirvesinde Gaziantep Toplantısı

ABDULLAH YİĞİT-GAZİANTEP 


Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrıları sonrasında işsizliğin azaltılması ve istihdamın arttırılması hedeflerine yönelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik BakanıDr.Mehmet Müezzinoğlu tarafından “Çalışma Hayatında İstihdam Seferberliği” programı başlatıldı. 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen TOBB Ekonomi Şurasında özel sektörde faaliyet gösteren işverenlerimizin oluşturacakları ilave istihdamın desteklenmesi amacıyla “ +1 İstihdam Teşvik Paketi “ hayata geçirildi. 

Başlatılan “İstihdam Seferberliği” kapsamında Gaziantep Valisi  Ali Yerlikaya Başkanlığında ilimizde düzenlenen “İstihdamın Zirvesinde Gaziantep” toplantısına Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı, İŞKUR,  SGK, KOSGEB İl Müdürlükleri ve 150’den fazla işçi çalıştıran firma temsilcileri katıldı. 

    Vali Yerlikaya katılımcılara hitaben yaptıkları konuşmada, “Gaziantepli sanayicilerimiz geçmişten gelen köklü bir ticaret kültürüyle ülkemizin ve ilimizin kalkınmasına her zaman büyük katkılar sağlamışlardır. 81 şehir arasında yaptığımız ihracat ile ilk 5’inci sıraya yükselmiş olmamız hepimizi sevindirmiştir. 

Şimdi de ülkemizde işsizliğin azaltılması için başlatılan seferberlikte bu başarıyı gösterecek ve inşallah bu konuda da örnek bir şehir olacağımıza yürekten inanıyorum. Şehrimiz adına bütün sanayici ve işverenlerimize teşekkür ediyorum. Allah kazancınıza bereket versin” dedi. 
Daha sonra İŞKUR, KOSGEP ve SGK il müdürleri tarafından yapılan sunumlarda “Çalışma Hayatında Milli İstihdam Seferberliği Projesi” ile milli bilinç ve büyüme odaklı bir politika benimsenerek, ekonomik büyümenin arttırılması, işsizlik oranının azaltılarak işgücüne katılımın arttırılmasının hedeflendiği bildirildi. 

Sunumların ardından Vali Yerlikaya moderatörlüğünde Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN, GSO Başkanı Adil Konukoğlu, GTO Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, OSB Başkanı Deniz KÖKEN’in katılımlarıyla istihdam seferberliği paneli düzenlendi.

Yapılan bilgilendirmeler sonrasında ilimizin önde gelen 280 firma temsilcisi sektörelbazda istihdam seferberliğine katkı sağlamak amacıyla işletmelerinde fiilen çalışanların %5 ile  %10’uarasındadeğişen oranlarda ilave istihdam yapacaklarını bildirdiler.

Toplantı Vali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin ve Oda Başkanlarımızın sanayici ve işverenlere teşekkür konuşmalarıyla sona erdi. 

Çalışma Hayatında İstihdam Seferberliği çerçevesinde 687 Sayılı KHK ile getirilen istihdam teşviki düzenlemesi 1 Şubat-31 Aralık 2017 tarihleri arasında uygulanacak.

Bu teşvik paketi sayesinde, asgari ücrette oluşan SGK ve Maliye kalemlerine ilişkin giderlerin toplamı 773,00 TL İŞKUR tarafından, 1.404,00 TL’lik kısmı ise işveren tarafından karşılanacak.

687 sayılı KHK ile getirilen hükümle;
-    Sigortalı açısından yararlanma şartları:
1)    01.02.2017 ile 31.12.2017 tarihleri arasında işe alınmış olmak,
2)    İŞKUR’ a kayıtlı işçiler arasından İŞKUR’ dan talep edilerek işe alınması,
3)    İşçinin işe başladığı tarihten önceki 3 aylık dönemde ilgili Kuruma verilmiş olan aylık prim ve hizmet belgesine kayıtlı olmamak,
-    İşveren açısından yararlanma şartları:
1)    Özel sektör işvereni olmak, yasal süresi geçmiş borcu bulunmamak, SGK ödemelerini zamanında ödemek, kayıt dışı işçi çalıştırmamak,
2)    İşverenin İŞKUR kaydının bulunması gibi kriterler aranmaktadır.