KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 28-02-2017 11:41   Güncelleme : 28-02-2017 11:41

Newroz programı beli oldu

Bu yıl 2 bin 629’uncu kez tutuşturulacak Newroz ateşi için Türkiye ve bölge illerindeki kutlama programları netleştirildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından çıkarılan program kapsamında Newroz, 17-21 Mart tarihleri arasında 35 ayrı merkezde kutlanacak.

 Newroz programı beli oldu

 

Kutlamaların bu yıl ki sloganı ise “Mutlaka kazanacağız” olarak belirlendi.Kutlamaların startı bu yıl 17 Mart’ta Nusaybin’de verilecek. 21 Mart günü Diyarbakır ve Van'da yapılacak mitinglerle de kutlamalar son bulacak.

 

Newroz programı şöyle:

 

17 Mart Cuma: Nusaybin

 

18 Mart Cumartesi: İzmir, Bursa, Adana, Dersin, Antep, Mardin, Malatya, Bingöl, Doğubayazıt, Manisa, Kocaeli, Siirt.

 

19 Mart Pazar: İstanbul, Mersin, Antalya,Şanlıurfa, Yüksekova, Batman, Konya, Karakoçan, Kars, Hatay, Kızıltepe.

 

20 Mart Pazartesi: Muş, Cizre, Adıyaman, Iğdır, Bitlis, Hakkari, Ağrı, Bingöl.

 

21 Mart Salı: Diyarbakır ve Van.

 

Aynı zamanda referandum kampanyasına da denk gelecek olan kutlamalar, “Hayır” kampanyasıyla ortaklaştırılacak. Bu kapsamda özellikle bölge kentlerindeki kutlamalar, Kürt halkının referandum tavrını da net olarak ortaya koyacağı buluşmalar olması bekleniyor.

 

Oluşturulacak komisyonlar tarafından gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra kısa sürede Newroz kutlamaları için resmi başvurularda bulunacak. Geçtiğimiz yıl izin verilmemesine rağmen birçok merkezde gerçekleştirilen kutlamalara yüz binlerce kişi katılmıştı. Hükümetin OHAL sürecinden dolayı Newroz konusundaki tavrının ne olacağı ise merak konusu. Kaynak:dihaber.net