ORTADOĞU
Giriş Tarihi : 04-03-2017 12:42   Güncelleme : 04-03-2017 12:42

Hollanda Başbakanı’ndan net yanıt: Kabul edilemez

AK Partili bakanların referandum kampanyalarına Almanya’dan sonra Hollanda’dan da izin çıkmadı. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, "Bunu kabul edilemez buluyoruz. Hollanda'nın kamusal alanları, başka ülkelerin siyasi kampanya alanı değil" dedi.

Hollanda Başbakanı’ndan net yanıt: Kabul edilemez

AK Partili bakanların 16 Nisan’da yapılacak referandum için Avrupa'da düzenlemek istediği etkinliklere izin verilmiyor. Almanya'nın ardından Hollanda da Rotterdam'da düzenlenmek istenen etkinliğe izin vermedi. Hollanda Başbakanı Mark Rutte konuyla ilgili olarak sabah saatlerinde bir açıklama yaptı.

HOLLANDA BAŞBAKANI: KABUL EDİLEMEZ

Hollanda devlet televizyonu NOS'un haberine göre, Hollanda Başbakanı Mark Rutte de, Facebook hesabından açıklama yaparak, Türk yetkililerden referandum etkinliği için resmi talep geldiğini ancak iş birliği yapmayı düşünmediklerini belirtti. Rutte'nin mesajında, "Bunu kabul edilemez buluyoruz. Hollanda'nın kamusal alanları, başka ülkelerin siyasi kampanya alanı değil" ifadesini kullandığı bildirildi. 

Almanya'daki iptal kararlarının ardından Hollandalı Türklerden oluşan bir kuruluşun yetkilisi, 11 Mart’ta yapılması hedeflenen mitinge Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılmayı planladığını söylemişti. Bu etkinliğe Hollanda hükümeti tarafından izin verilmemişti. 

 

dihaber