SİYASET
Giriş Tarihi : 06-03-2017 15:55   Güncelleme : 06-03-2017 15:55

Kılıçdaroğlu: ‘Hayır’ çıkarsa Türkiye rahat bir nefes alacak

​CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, referandumda "Hayır" çıkması durumunda Türkiye’nin rahat bir nefes alacağını belirterek, "Sayın Binali Yıldırım Başbakan olarak görevini sürdürecek. Bakanların hepsi görevlerinin başında olacak" dedi.

 Kılıçdaroğlu: ‘Hayır’ çıkarsa Türkiye rahat bir nefes alacak

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Best FM’de yayınlanan bir programda, referanduma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, referandumdan “Hayır” çıkması durumunda “Cumhurbaşkanının istifası mı istenecek” iddiasının doğru olmadığının altını çizerek, “Hayır” çıkmasının bir meşruiyet tartışması yaratmayacağını da söyledi.

‘HAYIR ÇIKARSA TÜRKİYE RAHAT BİR NEFES ALACAK’

"Hayır" çıkması durumunda Türkiye’nin rahat bir nefes alacağını kaydeden Kılıçdaroğlu,  “'Hayır’ çıkarsa 17 Nisan sabahı Türkiye rahat bir nefes alacak. İki Sayın Cumhurbaşkanı makamında oturacak. Üç Sayın Binali Yıldırım Başbakan olarak görevini sürdürecek. Dört bakanların hepsi görevlerinin başında olacak. Beş parlamento eskiden olduğu gibi yasa tasarılarını ve tekliflerini görüşecek. Dolayısıyla herhangi bir sorun olmayacak. Yani bugünkü sistem olduğu gibi yoluna devam edecek. Şu söyleniyor, ‘acaba hayır çıktığı zaman Cumhurbaşkanı’nın istifası mı istenecek’ hayır bu da olmayacak. Neden, cumhurbaşkanını parlamento seçmedi ki, halk seçti. Halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı yine görevine, görev süresinin sonuna kadar devam edecek” şeklinde konuştu. 

'TÜRKİYE 10'NUNCU SINIF ÜLKE HALİNE GELDİ'

Türkiye’nin 10'nuncu sınıf  bir ülke haline geldiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, siyaset kurumunun hesap verebilir olması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu,  şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı ile Başbakan çok farklı görüşlerden oluşur ve seçilirse sistem kilitlenir iddiası doğru değil. Cumhurbaşkanı, Başbakan'ın işine karışmadığı müddetçe sistem kilitlenmez. İkisinin de fonksiyonu farklıdır. Cumhurbaşkanı taraflı olursa problem çıkar. Devletin organlarının uyum içinde çalışmasından sorumlu biri taraflı olamaz." 

'YANLIŞLARI HATIRLATMAK ZORUNDAYIZ'

“Hayır" çıkması durumunda herkesin görevini yapacağını ve sınırlarını bileceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Vatandaş tarafından bir mesaj verilmiş olacak. Demokratik parlamenter sistemi daha da güçlendirmek gerekecek. Parlamentoda çoğunluğu temsil eden AK Parti eğer 'biz ülkeyi yönetemiyoruz, erken seçime gidelim' derse gidilir” diye belirtti. 

"Fırat Kalkanı Harekatı"na ilişkin de konuşan Kılıçdaroğlu, şunları aktardı:  “Doğru verilmiş bir karar. Suriye’nin derinliklerine inilmemesi gerekiyor. Daha derine girilmesini doğru bulmuyoruz. Münbiç mi, Rakka mı henüz net değil. Çok fazla git-gel yaşanıyor. Devlet iyi yönetilmediği için bunlar oluyor. Bu arada biz hiç bilgilendirilmiyoruz. Bu çok vahim bir durumdur. Yanlışları biz hatırlatmak zorundayız.”