GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-03-2017 10:38   Güncelleme : 09-03-2017 10:38

'Kürkçüler'de her an bir kargaşa ortamı çıkabilir'

​Kürkçüler Cezaevi'nde tutulan eşi Ömer Bayna ile görüştükleri sırada DAİŞ'li bir tutuklunun odaya getirilmesine tepki gösterdikleri için gardiyanların tehdit, saldırı ve hakaretlerine maruz kaldıklarını belirten Songül Bayna, “Her an bir kargaşa ortamı çıkabilir. Bu nedenle kaygılıyız" dedi.

 'Kürkçüler'de her an bir kargaşa ortamı çıkabilir'

 

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi'nde gündeme gelen ve 12 Eylül darbesi sonrası Mamak Cezaevi başta olmak üzere tüm cezaevlerinde uygulanan "Karıştır barıştır" politikasının sonuç vermeye başladığı belirtildi. 5 Mart'ta iki çocuğuyla eşi Ömer Bayna'nın görüşüne giden 7 aylık hamile Songül Bayna, DAİŞ'li bir tutuklunun görüş sırasında odaya getirilmesine tepki göstermeleri üzerine gardiyanların saldırı ve hakaretlerine maruz kaldıklarını anlattı. 

Bayna, “Eşimle birlikte yargılanan diğer tutukluların yakınlarıyla görüş yapıyorduk. 5 dakika olmuştu. Kapı açıldı ve bir İŞİD’liyi odaya aldılar. Ailesiyle görüşme yapmaya çalıştı. Bizde tepki gösterdik gardiyanlara. Gardiyanlar, ‘İstemiyorsanız gidin Bakanlığa söyleyin’ dedi. İŞİD’linin eşi gardiyanlara, ‘Bu pislikleri buradan götürün’ diyerek bize hakaret etti. Gardiyanlar onlara müdahale etmeyip, bize saldırdı. Bizler görüş yapamadık ama İŞİD’liler görüş yaptı” şeklinde konuştu. 

‘ÇOCUĞUMU ELLERİNDEN ZORLA ALDIM'

Bayna, 7 aylık hamile olmasına rağmen gardiyanların üzerine yürüyüp, darp etmeye çalıştığını ifade ederek, yaşananları şöyle aktardı: “Kolumdan tutarak itmeye çalıştılar. Bu sırada 'Annemi rahat bırakın' diyen küçük oğluma yönelip boğazını sıktılar. Çocuğumu onların elinden zorla aldım. Bunun üzerine gardiyanlar kimliklerimizi alarak bize; 'Hakkınızda tutanak tutacağız. Kapı, camları ve sandalyeleri kırdınız. Size soruşturma açıp 1 yıl ceza almanızı sağlayacağız' şeklinde tehdit edip küfür etti. Hiç bir şey kırılmadı. Bu çocuk nasıl demir kapıyı ve çift camlı camı kıracak. Çocuklarım onlar yüzünden hastalandı. Gardiyanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız.” 

'TUTUKLULAR GÖRÜŞE ÇIKMAYACAK'

Bayna, tutukluları ve aileleri birbiriyle çatıştırmak amacıyla DAİŞ'li tutukluların siyasi tutukluların arasına getirildiğini söyledi. Bu politikalar nedeniyle kaygılı olduklarını belirten Bayna, “Cezaevi idaresi cezaevinde bir kargaşa ortamı yaratmaya çalışıyor. Her an bir kargaşa ortamı çıkabilir. Bu nedenle kaygılıyız. Tutuklular bu durum nedeniyle görüşe çıkmayacaklarını söyledi" diye konuştu. 

Görüştüğümüz cezaevi idaresi, konu ile ilgili bilgi vermeyeceklerini belirtti. 

 

dihaber