KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 11-03-2017 10:12   Güncelleme : 11-03-2017 10:12

Martıların babası

​ Karaköy Balık Pazarı’nda balıkçı tezgâhlarında arta kalan balıkları martılara dağıtan 70 yaşındaki Hüseyin Kolay, kendisini "Martıların babası" olarak tanıtıyor ve "Martılarla sohbet iyi geliyor" diyor.

Martıların babası

Karaköy Turyol İskelesi’nin hemen yanı başında bulunan Karaköy Balık Pazarı, balıkçı tezgahlarının geçimini sağladığı bir yer. Her gün binlerce kişinin uğradığı Karaköy semtinde gün içinde seyrine doyulmayan manzaralar da ortaya çıkıyor. Özellikle fotoğraf tutkunları ve turistlerin İstanbul’un birbirinden güzel manzarasını fotoğraflamak için geldiği Karaköy'de Hüseyin Kolay adlı bir yurttaş da ikramlarıyla martıları besliyor. Kolay'ın getirdiği balıkları yiyen martıların çıkardığı sesler İstanbul'da baharın gelişini müjdeliyor. 

MARTILARI BESLİYOR 

Balıkçı tezgâhlarının temizliğiyle ilgilenerek geçimini sağlayan emekli Hüseyin Kolay 70 yaşına rağmen çalışmaktan geri durmuyor. Her gün sabah saat 7.00'de Karaköy Balık Pazarı’na gelerek balıkçı tezgâhların temizliğiyle uğraşan Kolay, martıları da beslemeyi ihmal etmiyor. Günlük ortalama 70 TL kazandığını ifade eden Kolay, balık tezgâhlarında temizlenen balık artıklarını çöpe atmak yerine emek sarf ederek martıları besliyor. 

MARTILAR TAKİP EDİYOR 

Günde üç dört sefer balık artıklarını martılara verdiğini söyleyen Kolay, fotoğrafçıların ve turistlerin de ilgi odağı olduğunu belirtiyor. Kendisini "Martıların babası" olarak tanıtan Kolay, “Beni arabayla çöpte gördükleri an takip ediyorlar. Beni nasıl takip ediyorlar biliyor musun? Çöpün orada gösteriyorum arabayı, sonra çığlık çığlığa beni takip etmeye başlıyorlar. Martılardan bir tanesi balığı yemek için konduğu anda diğerleri de konarak yemeğe başlıyor” diyor. 

IŞIKTAN RAHATSIZLAR 

Çöp kutularının yanında bulunan ışıklardan dolayı martıların rahatsız olduğunu ifade eden Kolay, balık artıklarını saklayarak sabah işe geldiğinde ilk işinin martıları beslemek olduğunu söylüyor. Martıları besleyerek doğaya katkı sunmanın mutluluğunu da yaşayan Kolay, martılarla sohbetinin iyi olduğunu belirtiyor. 

Metin Yoksu - dihaber