DÜNYA
Giriş Tarihi : 13-03-2017 09:32   Güncelleme : 13-03-2017 09:32

Almanya: Türkiye ile çalışmak zorlaştı

​Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle yaşadığı gerilimler ve Alman Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel'in tutuklanması nedeniyle ekonomik yardım konusunda Türkiye ile çalışmaya devam etmenin zorlaştığını söyledi.

Almanya: Türkiye ile çalışmak zorlaştı


Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasında tırmanan diplomatik kriz, yeni hal aldı. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle yaşadığı gerilimler ve Alman Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel'in tutukluluğu nedeniyle ekonomik yardım konusunda Türkiye ile çalışmaya devam etmenin zorlaştığını söyledi. 

‘LİDERLERİ YOK ETTİ’ 

Schaeuble, Türkiye'deki liderlerin işbirliğini ilerletme zeminini yok ettiğini belirtti ve Türkiye'nin Hollanda, Danimarka ve Almanya ile yaşadığı gerilimlerin Türkiye'nin çıkarına olmadığını ifade etti.

‘BU KOŞULLAR ALTINDA ÇALIŞMAK ZOR’

Alman ZDF kanalına konuşan Schaeuble, "Bu koşullar altında bu konuda çalışmaya devam etmemiz son derece zor" dedi ve ekledi: "Alman hükümetinde herkes gerginliğin daha fazla artmaması gerektiği konusunda hemfikir.
Tek isteğimiz Türkiye'nin sağduyuya dönmesi."

Türkiye, Avrupa Birliği'ne aday bir ülke olarak her yıl AB bütçesinden değişen miktarlarda fon alıyor. 2014-2020 arasında Türkiye'ye yaklaşık 4.5 milyar euroluk (18 milyar TL) kaynak aktarılması planlanıyordu.