urfadabugun
Giriş Tarihi : 23-03-2017 11:56   Güncelleme : 23-03-2017 11:56

Şanlıurfa da Esnaf böylesini görmedi

​ Ekonomik kriz ve ülkedeki savaştan dolayı iş yapamaz hale gelen merkezlerden biri olan Medine Pasajı esnafı da iflasın eşiğinde. Pasajın 26 yıllık esnafı Sabri Berlik, birçok devalüasyon geçirdiklerini ancak bu kadar sıkıntı yaşamadıklarını belirtti.

Şanlıurfa da Esnaf böylesini görmedi


 

Bir dönüm yoğunluğu ile dikkat çeken Urfa'nın tarihi Aşağı Çarşısı'nda bulunan Medine Pasajı, bu günlerde ise deyim yerindeyse sinek avlıyor. Genelde kumaşların satıldığı ve kırsal bölgelerden gelen yurttaşların alışveriş yaptığı pasaj esnafı, dövizdeki dalgalanma nedeniyle çoğu kez siftah yapamadan günü bitiriyor. 

Şanlıurfa’nın eski halinden eser kalmadığını belirten 2 çocuk babası 26 yıllık manifaturacı 52 yaşındaki Sabri Berlik, kentin Suriyeli mültecilere teslim edildiğini söyledi. Kentin yarısının işsiz olduğunu vurgulayan Berlik, "Sığınmacılar burada her hangi bir işte 30 TL yevmiye yerine 15 TL’ye çalışabiliyorlar.  Ne Yapsın, aç olduğu için çalışmak zorunda kalıyor. Hatta 15 TL değil aç kalmamak için 5 TL’ye de iş bulsa gitmek zorunda kalıyor. Dolayısıyla Urfalılar da iş bulmakta zorlanıyor” dedi. Bırakın kar etmeyi aldıkları malların ödemelerini dahi yapamadıklarını kaydeden Berlik, iflasın eşiğinde olduklarının altını çizdi.

'BİRÇOK DEVALÜASYON GEÇİRDİK ANCAK...'

Suriye savaşının bitmesi ve mültecilerin geri dönmesi gerektiğini ifade eden Berlik, şunları aktardı: "Bizim burada siftah yapamadığımız günler oluyor. Eskiden işlerimiz çok iyiydi. Ne ödemede sıkıntı vardı ne de müşteri sıkıntısı çekiyorduk. Urfa işsizlik konusunda gün geçtikçe geriye gidiyor. Anlayacağınız işimiz çok zor. Aynı zamanda turistlerin uğrak yeriydi burası. Ülkedeki savaş koşullarından kaynaklı turistlerinde uğradığı yok. İnsanlar iş bulamıyor. İşe gidemeyen insan nasıl alışveriş yapsın. 26 yıllık esnafım birçok devalüasyon geçirdik, ancak bu kadar sıkıntı yaşamadık.” 

Kentteki Suriyeli mültecilerin durumuna değinen Berlik, “Biz Suriyelileri burada istemiyoruz demiyoruz. Çünkü buradaki insanlar Suriye’dekilerle akraba. Dolayısıyla biz onlara 'Neden buraya geliyorsunuz' diyemeyiz. Genelde burada Arap olsun, Kürt olsun akrabalarına sığınmışlar. Bir an önce Suriye’deki savaşın bitirilmesi ve bu insanların kendi ülkelerine geçmesi gerekiyor. Yoksa sığınmacılar da Urfalılar da sıkıntı yaşıyor ve yaşamaya devam edecek” şeklinde konuştu. 

'DOLAR YÜKSELİNCE BORCUMUZ DA YÜKSELİYOR'

5 yıldır pasajda manifaturacı olarak çalışan 23 yaşındaki Ömer çiftçi de, kumaşı dolar bazında aldıklarını belirtti. Ülkedeki ekonomik krizden fazlasıyla etkilendiklerini söyleyen Çiftçi, "İşlerde büyük bir kırgınlık var. Bu sadece bizim için değil her yerde böyledir. Burada 4 eleman çalışıyoruz. Ve her eleman yaklaşık olarak bin TL alıyor. Malları borç alıyoruz. Kimi zaman borcu bile denkleştiremiyoruz. Şimdi dolar hesabı aldığımız mallar, dolar yükselince borcumuzda yükseliyor. Toptancılar bize Bursa, Denizli ve İstanbul’dan getiriyorlar, bizde toptancılardan alıyoruz. Toptancı malı dolar ile aldığı için kendi komisyonunu da katınca mal elimize daha pahalıya ulaşıyor” diye belirtti.

Çiftçi, Türkiye’nin gerek iç, gerekse de dış politikada savaş ortamından uzaklaşması gerektiğini vurguladı. 

'FATURALARIMIZI DAHİ ÖDEYEMİYORUZ'

Pasajda 2 yıllık terzi olan 25 yaşındaki Mehmet Toprak ise, pasaj esnafının yaşadığı sıkıntıyı “Elektrik ve su faturalarımızı dahi ödeyemiyoruz” sözleri ile özetledi. Kimsenin olmadığı pasajı gösteren Toprak, “Doların ve altının yükselmesiyle birlikte gençler evlenemiyor, dolayısıyla bu durum bizim işleri de etkiliyor. Örneğin kumaşa zam gelmiş, kumaşın kilosu 10 TL olmuş. Bu yüzden de diktiğimiz ürünlerde pahalı oluyor, bu seferde alan yok” dedi.  

‘ÇİFTÇİ MAZOTTAN ESNAF DOLARDAN...’

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesine bağlı Kavalık Mahallesi'nde yaşayan 3 çocuk babası Mehmet Ali Eren (67), alışveriş için geldiği pasajdan eli boş olarak dönüyor. Çiftçi olan Eren, “Halkın elinde para olmayınca nasıl alışveriş yapacak? Her şeye zam gelmiş, bu zamlar halkın belini büktü. Çiftçi mazota gelen zamdan, esnaf ise doların yükselmesinden şikâyetçidir. Aynı zamanda çiftçi ürününü de istediği fiyata satamıyor. Dolayısıyla para yok ve alışveriş yapamıyor. Alışveriş yapmak için geliyoruz, pazarlık yapıyoruz ancak gözümüz kesmediği için alış veriş yapmadan eve geri dönüyoruz” diye konuştu.