ORTADOĞU
Giriş Tarihi : 29-03-2017 11:30   Güncelleme : 29-03-2017 11:30

Tabqalı kardeşler: Savunmasız olduğumuz için DAİŞ’in zulmü altında yaşadık

Tabqa’ya ilerleyen QSD Güçleri arasında yer alan Tabqalı 2 kardeş, "QSD Suriye topraklarının korunması için temel güçtür. Arap gençlerine çağrımızdır. Gelin topraklarınızı özgürleştirin” çağrısında bulundu

Tabqalı kardeşler: Savunmasız olduğumuz için DAİŞ’in zulmü altında yaşadık

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) tarafından yürütülen “Fırat’ın Gazabı” hamlesi kapsamında ele geçirilen Tabqa askeri havaalanın ardından Tabqa Barajı'nın tamamen kontrol altına alınması an meselesi. QSD bünyesine yeni askeri güçler katılırken, Tabqalı gençler ön cephelerde yer alıyor. Tabqalı kardeşlerden Ehmed Tabqa ve Diyar Fırat, hemşerilerine de QSD’ye katılım çağrısında bulundu. 

‘SAVUNMASIZ OLDUĞUMUZU İÇİN ZULÜM ALTINDA YAŞADIK’

DAİŞ kentlerine yöneldiği zaman savunmasız olduklarını belirten Ehmed Tabqa (23), kendilerini kimsenin koruyamadığını, savunma güçlerinin olmadığını, bu sebeple DAİŞ’in zulmü altında yaşamak zorunda kaldıklarını ifade etti. QSD saflarında halkını kurtarmak istediğini, kentte ve baraja doğru ilerlediklerini, yakın zamanda herkese özgürlük müjdesini vereceklerini söyleyen Tabqa, “Bizim ailemiz DAİŞ’in elinde esir durumdadır. Onların kurtarılması için de bu saflarda yer alıyoruz. Bizi o kadar bölüp parçaladılar ki, her günümüzü kendimizi saklamak ve ölmemek için geçiriyorduk” dedi.

'QSD’YE KATILIN'

Bir yolunu bulup DAİŞ'ten kaçtıklarını anlatan Tabqa, özgür iradeleri ile QSD’ye katıldıklarını, görmedikleri zulüm kalmadığını belirtti. DAİŞ'in ailelerinden kentlerine kadar her şeylerini ellerinden aldıklarını dile getiren Tabqa, “Biz de bunun hesabını sormak için QSD’ye katıldık. Tüm Rakkalı ve Tabqalı gençlerin buraya gelmesini istiyoruz. Gelip onurları için savaşsınlar ve Suriye topraklarını bu çetelerden özgürleştirelim” dedi. 

‘ÖZGÜRLÜK İÇİN SAVAŞIYORUZ’ 

QSD güçleri olarak bu sefer yönlerini Tabqa’ya verdiklerini vurgulayan kardeş Diyar Fırat, tüm Suriye topraklarını savunacaklarını, işgalcilerin sadece DAİŞ olmadığını, onun gibi çok sayıda örgütün olduğunu ifade etti. Fırat, yaklaşık 6 ay önce QSD’ye katıldıklarını belirterek, şunları söyledi: “Kardeşim ile birlikte aynı cephede yer alıyoruz. Özgürlük için savaşıyoruz. Onun için QSD'nin ne olduğunu çok tartışmaya gerek yoktur. O Suriye topraklarının korunması için temel güçtür. Ve pratikleri de ortadadır. Her yeri çetelerden özgürleştiriyor. Buradan Arap gençlerine çağrımızdır. Biz topraklarımız ve özgürlüğümüz için bu yolu seçtik, onlara da bu çağrıyı yapıyoruz. Gelin topraklarınızı özgürleştirin” ifadelerini kullandı. 

Nazım Daştan- dihaber