GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-03-2017 15:51   Güncelleme : 30-03-2017 15:51

Demirtaş'ı hem ihbar etti hem de yargılama izni verdi

​HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş hakkında "Cumhurbaşkanı’na hakaret" iddiasıyla açılan davada, Erdoğan'ın davaya müdahillik talebi kabul edildi. Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman, davanın Adalet Bakanı Müsteşarı’nın ihbarıyla başladığına dikkat çekerek, "Bu dosyada kovuşturma izni veren makam ile ihbarı yapan makam aynı makamdır" dedi.

 Demirtaş'ı hem ihbar etti hem de yargılama izni verdi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, Hakkari Dağlıca’da 16 askerin yaşamını yitirmesi ardından Türkiye genelinde 400 HDP binasına yapılan saldırılara ilişkin, 9 Eylül 2015'de Diyarbakır'da yaptığı konuşmada, "Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği” iddiasıyla 1 yıldan 4 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın yargılamasına devam edildi. Diyarbakır 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş sağlık sorunları nedeniyle tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi'nde SEGBİS üzerinden katılmazken, avukatı Mahsuni Karaman hazır bulundu. 

Müvekkilinin milletvekili ve HDP'nin Eş Genel Başkanı olduğu için yasama sorumsuzluğu olduğunu belirten Karaman, Demirtaş'ın davada suçlama konusu yapılan açıklamasına benzer düşünce ve açıklamaları 20 Ocak 2015 ve 28 Temmuz 2015 tarihlerinde TBMM'de düzenlenen grup toplantılarında söylediğini hatırlattı.

CUMHURBAŞKANININ MÜDAHİLLİK TALEBİNİN REDDEDİLMESİ İSTENDİ

Karaman, bu toplantılarda yapılan konuşmaların CD ve DVD'lerinin Meclis’ten istenmesini talep etti.  Cumhurbaşkanı hakaret kovuşturmalarının Adalet Bakanlığı iznine bağlı olduğunu hatırlatan Karaman, deliller toplanmadan bakanlığın yargılama izni vermesinin yasalara aykırı olduğunu söyledi. Dava soruşturmasının Adalet Bakanı Müsteşarı’nın ihbarıyla başladığını belirten Karaman, "Bu dosyada kovuşturma izni veren makam ile ihbarı yapan makam aynı makamdır. Bu dosyada taraf olan Adalet Bakanı Müsteşarı’nın soruşturma izni vermesi skandaldır" dedi. Karaman, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davaya müdahillik talebinin reddedilmesini istedi.

Savunmanın ardından ara kararını açıklayan mahkeme, Demirtaş'ın Meclis grup toplantılarında yaptığı konuşmaların istenmesine, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davaya müdahillik talebinin kabul edilmesine karar verdi. Mahkeme, duruşmayı Temmuz ayına erteledi.

ERDOĞAN İLK KEZ MÜDAHİLLİK TALEBİNDE BULUNMUŞTU

Demirtaş hakkında farklı tarihler ve yerlerde yaptığı açıklama ve konuşmalarda, "Cumhurbaşkanı'na hakaret" ettiği iddiasıyla bugüne kadar hakkında en az 5 ceza davası ve 3 tazminat davası açıldığı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demirtaş hakkında açılan davalarda ilk kez müdahillik talebinde bulundu.

dihaber.net