TURİZM
Giriş Tarihi : 15-04-2017 10:16   Güncelleme : 15-04-2017 10:16

bu yıl Turizm sezonu ölü doğdu

​Geçen yıl sezonu kötü kapatan turizmciler bu yıldan da umutlu değil. 2016 yılında yaşanan krizin ciddi sorunlar doğurduğunu belirten Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Etem Hakan Duran, 2017’den umutlanacak yeteri kadar neden olmadığını söylüyor.

bu yıl Turizm sezonu ölü doğdu

2016 yılında ağır darbeler alan turizm sektörü bu yıldan da umutlu değil. Turizm bölgeleri için 15-22 Nisan tarihleri tanıtım ve organizasyonlar için önemli. Aynı zamanda turizm sezonunun açıldığının da duyurusu anlamına gelen bu tarihlerde şimdiye kadar istenen düzey yakalanmadı. Bu sonuçtan en çok etkilenen kentlerin başında ise Antalya geliyor. 

İN CİN TOP OYNUYOR

Kent esnafının yanı sıra birçok sektörün bel bağladığı turizm sezonu ölü doğdu. İrili ufaklı 4 bin otelin sezona yüzde 35’lik eksikle açılması ve çok sayıda otelin henüz kapılarını açmaması, kentte umutsuzluğu arttırdı. Sezonda yüzbinlerce işçinin umudu olan kent, beklentileri boşa çıkardı. Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliğinin açıkladığı verilerinin aksine sokaklarda adeta in cin top oynuyor. 

FİYATLAR 2005 YILININ ALTINA İNDİ 

Antalya’nın en uğrak yeri Kaleiçi’nde hem hediyelik ve tekstil eşyası satan yüzlerce dükkanın hem de pansiyonların içi boş. Esnaf oturuyorken, sokaklarda gezinen birkaç yerli ve yabancı turistin dışında neredeyse kimse yok. Esnaf suskun. Konuşmak istemiyor. İşlerin nasıl olduğunu sorduğumuz bir esnaf, “Şükür” dedikten sonra sokağı göstererek, “Belli olmuyor mu?” demekle yetindi. Görüntü ve fotoğraf almamızı istemiyor. Aynı şekilde diğer esnafların da hemen hemen hepsi, kameraya konuşmak istemiyor. 

Lokanta işletmecisi Feyzullah Orak, “Antalya biraz zor toparlar. Avrupalı turistler burayı seviyor. Ama gelmeye korkuyorlar. Gelenler de zaten otellerinden çıkmıyorlar. Umudumuz yok. Turizmde 2014-2015 rakamlarını yakalamak hayal bence. Yapabileceğimiz bir şey yok. Otellerde durum şu an 2005 yılının fiyatlarının da altında seyrediyor. Buna rağmen geleni görmedik” diye kentinin durumunu özetliyor. 

EĞLENCE SEKTÖRÜNDE ‘REİNA’ ENDİŞESİ 

Kaleiçi gibi Alanya ve Kemer ilçelerinde de durum benzer. Özellikle Rus turistlerin en fazla tercih ettiği bu iki merkezde henüz bir hareketlilik söz konusu değil. Sokaklar ve caddeler boş. Bazı otellerin açılıp, açılmayacağı konusunda kimsenin fikri yok. Eğlence yerleri de beklemede. Onların umudu da gelecek turistte. Eğlence yeri işletmecisi Hüseyin Ayık, şunları dile getiriyor: “O saldırı (Reina) ile turistlerin eğlence algısı da değişti. Artık otelden çıkacakları zaman akıllarında benzer bir saldırı olur mu endişesi yaşıyorlar. O yüzden endişeliyiz. Gelecekler mi? Geleceklerse otellerden çıkacaklar mı? Çıksalar da eğlence merkezlerine girecekler mi? Bilmiyoruz açıkçası. Yine her şey dahil sistemi ile turizm katlediliyor. Tüm dünya vazgeçti. Biz halen ısrar ediyoruz.” 

‘TOPARLANMAK BİR KAÇ YIL SÜRECEK’

2016 yılında yaşanan krizin ciddi sorunlar doğurduğunu belirten Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Etem Hakan Duran, 2017 yılından umut etmek dışında bir beklentileri olmadığını kaydediyor. Rusya ile yaşanan uçak krizinin çözülmesiyle birlikte beklentilerinin turizm sektöründe önceki yılların rakamlarını yakalamak olduğunu ifade eden Duran, fiyatların düşürülmesinden tur operatörlerine turistleri çekebilmek için her türlü avantajı sunduklarını dile getiriyor. 

Dünyanın en büyük arama portallarından boonking.com’a erişime kapatılması da turizmi olumsuz etkilediğini hatırlatan Duran, özellikle şehir otelleri ve küçük işletmelerin olumsuz etkileneceği ve misafirlerinin başka yerlere yönelebileceğini ifade ediyor. 2016 sezonundaki turist kaybını gidermek amacıyla fiyatlarda bir düşüş yaşandığını belirten Duran, turizm ekonomisinin geleceğini “Fiyatlarımız geçmişe göre bir düşüş yaşadı, bunun toparlaması birkaç sene alacak diye düşünüyoruz” sözleriyle özetliyor. Turizmin huzur ve barış anlamına geldiğini vurgulayan Duran, “Tatil yapacak insan barışın ve huzurun olduğu yere gelmek ister. Bu nedenle siyasilerin söylemleri turizmimizi etkiliyor. Siyasi arenada bu farklı olabilir ama turizmi ciddi anlamda etkiliyor. Ümidimiz o eski yıllara bir an önce geri dönebilmektir” diyor.

‘HERKES İÇİN ZOR BİR SEZON OLACAK’

Yılının ilk aylarından itibaren “şişirme” rakamların ortaya atıldığını kaydeden Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Başkanı Mustafa Savfet Yahyaoğlu ise, Avrupa ülkeleri ve Rusya ile krizlerini çözemediğini söylüyor. Turizmde yaşanan krizin birkaç yıl daha etkisini sürdüreceğini belirten Yahyaoğlu, huzur ve sükûn ortamının sağlanamadığını ifade ediyor. Turizmdeki krizin çözülmesinin tek yolunun barış ortamının sağlanmasına bağlı olduğunu dile getiren Yahyaoğlu, öncelikli olarak OHAL sürecinin sona erdirilmesi gerektiğini söylüyor. 2017 yılı için ümitli olmadığını belirten Yahyaoğlu, iyi bir sezon geçirmeyi ümit ederken, turizmcilerin yanı sıra esnaf ve turizm işçileri için zor bir sezon yaşanacağını aktarıyor. 

Ahmet Kanbal / Nurhan Kuzu - dihaber