GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-04-2017 00:30   Güncelleme : 27-04-2017 00:30

Şanlıurfa'da acil çağrılar tek merkezden yönetilecek

ÇİŞLERİ Bakanlığı’nın Şanlıurfa’da hayata geçirdiği Acil Çağrı Merkezi inşaatı tamamlandı. 4 kurumun acil çağrılarının cevaplanacağı merkez 6 milyon liraya mal oldu.

Şanlıurfa'da acil çağrılar tek merkezden yönetilecek

İçişleri Bakanlığının Şanlıurfa’da hayata geçirdiği 112 Acil Çağrı Merkezi inşaatı tamamlandı. Karaköprü İlçesinde yapımı tamamlanan merkezde; sağlık, polis, jandarma ve itfaiye birimine gelen telefonlar tek çatı altında toplanacak. Merkezin alt yapı çalışmalarının tamamlanmasıyla acil çağrılar tek merkezden kontrol edilecek ve ilgili birime yönlendirilecek. 6 milyon liraya mal olan 112 Acil Çağrı Merkezi, Şanlıurfa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı bünyesinde hizmet verecek. Binada incelemelerde bulunan Vali Güngör Azim Tuna, Vali Yardımcısı Fatih Çelikkaya’dan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Acil çağrıların tek bir komuta merkezinden yönlendirileceğini ve İçişleri Bakanlığı tarafından sağlanan kaynakla Şanlıurfa’ya modern bir komuta merkezi kurulduğunu ifade eden Vali Tuna, şunları söyledi:

"Polis, jandarma, itfaiye ve sağlık gibi tüm acil durum çağrıları buradan yönlendirilecektir. Kriz durumlarında ise burası kriz yönetim merkezi olarak görev yapacak. Aynı zamanda mobese sistemleriyle uyumlu olarak güvenlik odaklı bir merkez olacak. Şanlıurfa’nın huzur ve güven ortamı içerisinde olması için afet durumlarında da krizlerin yönetildiği bir merkez olacak. İçişleri Bakanlığımız tarafından sağlanan 6 milyon liralık bütçeyle hizmet binamızı en kısa zamanda tamamlamayı hedefliyoruz."