EKONOMİ
Giriş Tarihi : 27-04-2017 00:48   Güncelleme : 27-04-2017 12:11

Bakan Çelik Türkiye-Afrika Tarım Bakanları 1.Toplantısı Yarın Başlıyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yarın başlayacak olan Türkiye-Afrika Tarım Bakanları Toplantısı ve Tarım İş Forumuna ilişkin aşağıdaki açıklamayı yaptı: “Stratejik ortak olarak gördüğümüz Afrika ülkeleri ile tarım alanındaki ilişkilerimiz her geçen gün gelişme gösteriyor. 2008 yılında ilki düzenlenen “Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi”nin ardından Afrika ülkeleri ile ilişkilerimizde kayda değer bir ilerleme yaşanıyor.

Bakan Çelik Türkiye-Afrika Tarım Bakanları 1.Toplantısı Yarın Başlıyor

ABDULLAH YİĞİT-ANKARA

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yarın başlayacak olan Türkiye-Afrika Tarım Bakanları Toplantısı ve Tarım İş Forumuna ilişkin aşağıdaki açıklamayı yaptı:

“Stratejik ortak olarak gördüğümüz Afrika ülkeleri ile tarım alanındaki ilişkilerimiz her geçen gün gelişme gösteriyor. 2008 yılında ilki düzenlenen “Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi”nin ardından Afrika ülkeleri ile ilişkilerimizde kayda değer bir ilerleme yaşanıyor.

Afrika’da açlık ve yoksullukla mücadelede tarım ve kırsal kalkınma büyük önem taşıyor. Bunun bilinci içerisinde Türkiye ve Afrika ülkelerinin üst düzey temsilcileri ve işadamları, tarım sektöründe işbirliği ve ticareti geliştirmek üzere ilk kez Antalya’da bir araya gelecek.

Bakanlık olarak organize ettiğimiz ve ev sahipliğimizde gerçekleştirilecek olan “Türkiye-Afrika Tarım Bakanları 1.Toplantısı” ve “Türkiye-Afrika Tarım İş Forumu”nu, 27-28 Nisan tarihlerinde yapacağız.

Organizasyona 54 Afrika ülkesinden gıda, tarım, hayvancılık, balıkçılık ve kırsal kalkınma konularından sorumlu 50’ye yakın Bakan katılacak. Toplantı ve forum, Bakanlarla beraber büyükelçiler, uluslararası kuruluş ve özel sektör temsilcileri de dâhil olmak üzere 300 civarında katılımcıyla gerçekleştirilecek.

Yarınki açılış töreninde, Afrika Birliği Dönem Başkanı ve Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde ile Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Muhammed de katılarak katılımcılara hitap edecek.

Toplantının ana temasını Doğu Afrika’daki kuraklık nedeniyle yaşanan ölümlerle tekrar gündeme gelen “gıda güvenliği” konusu oluşturuyor.

“Gıda Güvenliğinin Sağlanmasında Türkiye-Afrika Kırsal Kalkınma Ortaklığı” ana teması altında düzenlenecek Bakanlar Konferansı’nın yanı sıra, sekiz alt başlık için tematik oturumlar da düzenlenecek.

Bu yan etkinlikler; tarımsal finansman ve krediler, tarımsal mekanizasyon ve sulama sistemleri, iklim değişikliği, tarımsal ticaret ve yatırımlar, tarımsal girdiler, tarım endüstrisi, genç ve kadın çiftçiler, gıda ve beslenme güvenliği başlıklarından oluşacak.

Bakanlar Toplantısı’nın yanı sıra, 200’ü Afrika’dan 700’ü aşkın işadamının katılımı ile “Türkiye-Afrika Tarım İş Forumu” da düzenlenecek. İki gün sürecek Tarım İş Forumu kapsamında işadamlarını bir araya getirecek “Business to Business (B2B)” toplantıları da yapılacak.

Bu organizasyon, ülkemizin tarım ve kırsal kalkınma alanlarındaki tecrübe ve imkânlarının, zor durumda olan Afrika ülkeleri için paylaşılmasına zemin teşkil edecek. Organizasyonla aynı zamanda Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki işbirliğinin güçlenmesini, ticari ilişkilerin geliştirilmesini, tarımsal ticaret hacminin ve yatırımların artırılmasını hedefliyoruz.”