GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-05-2017 12:18   Güncelleme : 07-05-2017 12:18

‘Gül yetiştirmek bir çocuğun peşinde koşmak gibidir’

Akdeniz ilçesinde gül yetiştiriciliği yapan Hasret ve Medya Çapanoğlu çifti, emek yoğunluklu mesleğe ilişkin, "Gül yetiştirmek bir çocuğun arkasından sürekli koşmak gibidir" dedi. Çifte göre, gülden para kazanmak için kışı beklemek gerekiyor.

‘Gül yetiştirmek bir çocuğun peşinde koşmak gibidir’

Mersin’de son yıllarda çokça üretimine başlanan ve önemli bir pazara sahip olan gül yetiştiriciliği, yaz ayının gelişi ile birlikte seralarda kendini göstermeye başladı. Akdeniz ilçesine bağlı Kazanlı Beldesinde gül yetiştiriciliği yapan Hasret ve Medya Çapanoğlu çifti, gül yetiştirmenin görünümü kadar güzel ve zarif olmadığını belirterek, işin zahmetine dikkat çekti. 

HASTA BİR GÜL TÜM SERAYI GÖTÜREBİLİR! 

Toprak ile uğraşmanın ve çalışmanın kendisini iyi hissettirdiğini dile getiren Hasret Çapanoğlu, seracılığın zahmeti yanı sıra gülün kendi uğraşı olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: “Gülü yetiştirmeyi seversen gül olur, sevmezsen diken olur. Gül yetiştirmek bir çocuğun arkasından sürekli koşmak gibidir. Güle sürekli ilaç, su ve de organik şeyler vererek anı anına takip ediyoruz. Güllerin gelişimini tek tek her gün gözlüyoruz.”  Güllerin narin ve çok çabuk hastalık kaptığını vurgulayan Çapanoğlu, “Bakıyoruz eğer hastalık kapmışsa o hastalığa uygun ilaç veriyoruz. Eğer gül hasta olduğunda müdahale edilmezse tüm seraya bulaşıyor. İhmale gelmez, güllere müdahale edilmezse tüm güllere bulaşır. Yani küçük bir çocuğun peşinden koşar gibi sürekli güllerle uğraşıyoruz” diye konuştu. 

KIŞIN PARA VAR AMA YAZIN PARA YOK

Medya Çapanoğlu ise, gülün dalında görüldüğü gibi olmadığını vurgulayarak, "Gülleri toplarken her tarafımıza diken batıyor, bir de kesilen güller hemen suya konulmalı yoksa gül ölür” diye belirtti. “Yeni doğmuş bir çocuğa nasıl bakıyorsan güle de öyle bakacaksın” diye belirten Çapanoğlu, uğraşlarına rağmen emeklerinin karşılığını alamamaktan yakındı. 

Çapanoğlu, şunları söyledi: “Kış mevsiminde eğer çok soğuk olmazsa o yıl iyi para kazanılır. Isı çok önemli, kışın iyi ısı alırsa bir gülün tanesi 1 TL’yi bulur ama yazın gül satımı yarı yarıya düşüyor. Aslında bu işin mevsimi kış, yaz aylarında para kazanılmıyor.” 

UYGUR MEDYA GURUBU UYGUR MEDYA GURUBU