Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 09-05-2017 15:17   Güncelleme : 10-05-2017 00:13

Yardım Yarımlarımız Suriye de Güvenli Bölgelere Gidiyor

Urfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem,Urfadabugün.com'konuştu şu ana kadar sınır ötesinde ÖSO kontrolündeki bölgelere bin 149 TIR yardım gönderdiklerini, Rakka ve Tabqa'ya ise yardımın gündemlerinde olmadığını söyledi. Gerem, 3 sınır kapısı olan Urfa'da temennilerinin kapıların açılması olduğunu söyledi.

 Yardım Yarımlarımız Suriye de Güvenli Bölgelere  Gidiyor

Urfa'da 7 yıl önce 60 sivil toplum kurumunun bir araya gelerek oluşturduğu Urfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu, şimdiye kadar sınır ötesine bin 149 TIR yardım yaptıklarını, ancak sınır kapılarının kapalı olmasından kaynaklı yardımların aksadığını ifade etti. Platform Başkanı Osman Gerem, daha önce de Halep'e sayısız yardım yaptıklarını, ancak Ramazan ayının yaklaşmasından kaynaklı yardımlarını daha çok Urfa'daki mültecilere yapacaklarını ifade etti. Gerem, Demokratik Suriye Güçleri'nin (QSD) Rakka'ya düzenlediği operasyondan kaynaklı güvenli bölgelere tahliye edilen sivillere yönelik şu an bir çalışmalarının olmadığını söyledi.

 

YARDIM ÖSO BÖLGELERİNE GİDİYOR

 

Gerem, sınır ötesi yardımlarının Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kontrolündeki bölgelere yapıldığını belirterek, "Amacımız kendi ülkelerinde muhacir durumuna düşmüş Suriyeli kardeşlerimize yardım ulaştırmak. İlk başta 16 bölgeye gönderiyorduk; ancak bölgeler azaldı. Biz yardımlarımızı gönderirken Öncüpınar Sınır Kapısı, Reyhanlı ve Atme bölgesini kullanıyoruz. Bayırbucak'tan tutun da Resulayn'a (Serêkaniyê) kadar ihtiyaç olan yerlere gönderdik yardımlarımızı. Daha önce kapı açıkken Kobanê'ye 29 TIR göndermiştik" dedi.

 

RAKKA, TABQA GÜNDEMDE YOK

 

Halep için Urfa'da başlattıkları kampanya ile bir ay içerisinde 93 TIR yardım topladıklarını ifade eden Gerem, şu sıralar Rakka ve Tabqa'dan kaçan sivillere yönelik bir yardım kampanyasının gündemlerinde olmadığını belirtti. Yardım gönderdikleri bölgelerin ihtiyaç listesini aldıklarını, yol güvenliğini sağladıktan sonra yardımları gönderdiklerini ifade eden Gerem, "Bu konuda zaman zaman yardım kampanyaları başlatıyoruz. 'Haydi Şanlıurfa Halep'e yardım zamanı' diye, Urfa'da bir ay içinde 93 TIR yardım topladık. Bu yardımları gerektiği yerlere gönderdik" şeklinde konuştu.

 

‘TEMENNİMİZ KAPILARIN AÇILMASI’

 

Sınır kapılarının kapalı olmasından kaynaklı sadece açık olan kapılardan yardım gönderebildiklerini ve en son yardımlarını Halep'e yaptıklarını aktaran Gerem, "Bizim temennimiz yanı başımızdaki Akçakale-Telabyat (Girê Spî), Resulayn (Serêkaniyê), Kobanê kapılarının açık olması. Kapıların açık olması  bizim lehimize olacaktır. Yardımlarımız daha seri bir şekilde ulaşır. Suriye ile en uzun sınırı olan Urfa'nın 3 tane sınır kapısı kapalı" dedi.

HABER:MERKEZİ