SİYASET
Giriş Tarihi : 01-06-2017 15:21   Güncelleme : 01-06-2017 15:21

Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarına İlişkin Soru Önergesi

Türkiye’de 6,5 milyon insandan oluşan tarım işgücünün yaklaşık yarısı Mevsimlik Tarım İşçisidir. Mevsimlik tarım işçileri günde 14-15 saatlik mesailerle ortalama 35-40 lira karşılığında zor, güvencesiz ve güvenliksiz koşullarda çalışmaktadırlar.

Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarına İlişkin Soru Önergesi

 

Emek sömürüsüne maruz kalan işçilerden kadınlar ise kuşkusuz çok daha fazla sorun yaşamaktadırlar. Bu alanda çalışan kadınların; toplumsal cinsiyetçiliğin ürettiği birçok sorunu bulunmaktadır.Kadın tarım işçileri bu alanda çalışan erkek işçilere göre daha düşük ücret almaktadırlar. Kadın ve çocuk emeği ucuz emek gücü olarak işverenler tarafından bilinçli olarak daha çok tercih edilmektedir.

Bu yıl da sezonun açılmasıyla birlikte geçim sıkıntısı yaşayan binlerce aile göç yollarına düşmüştür. Yaşanan sorunlara dönük AKP Hükümeti yönetmelik ve genelge çıkararak çözüm bulmaya çalışmaktadır.  Ancak kalıcı çözümlerin üretilmemesi, işçilere dönük yasal bir düzenlemenin yapılmamış olması, yine denetim mekanizmalarının eksikliğinden ötürü sorunlar bu sezon da katlanarak devam etmiştir.

 

Bu konu ile ilgili Meclis Başkanlığına   vermiş olduğum soru önergesi ektedir.

Haberi: gönderen: Dilek Öcalan Şanlıurfa Milletvekili ​