ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 02-06-2017 13:57   Güncelleme : 02-06-2017 14:03

Urfa'nın eski sanayi sitesi TOKİ için boşaltılıyor

​ Urfa merkezdeki küçük sanayi sitesi, belediye ve TOKİ ortak projesiyle "kentsel dönüşüm" adı altında 12 katlı binalar yapılmak için boşaltılıyor. Mağdur edildiklerini söyleyen esnaflar perişan olduk dedi

Urfa'nın eski sanayi sitesi TOKİ için boşaltılıyor

Urfa’nın merkez Haliliye ilçesi Paşabağı Mahallesi’ndeki eski sanayi sitesi, "kentsel dönüşüm" projesi adı altında TOKİ'ye peşkeş çekildi. Söz konusu proje hayata geçtiği takdirde, sanayi sitesinde elektrik, oto tamircisi, sulama sistemleri işleri yapan yaklaşık 300 esnaf söz konusu projeden olumsuz etkilenecek. 

Urfa Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ’nin ortak projesiyle mağdur olduklarını dile getiren sanayi sitesi esnafları, kendilerine yer tesis etmeden dükkanlarından çıkarıldıklarını söyledi. Urfa Belediye ve Urfa Valiliği ile yaptıkları görüşmelerin sonuçsuz kaldığını belirten esnaf, mağduriyetlerini belirtmelerine rağmen 9 Mayıs Salı günü, belediye tarafından kendilerine gönderilen tebligatta dükkânları boşaltmaları için 5 gün süre tanındığını ve dolayısıyla işyerlerini boşaltmak zorunda kaldıklarını ifade etti. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılacak işyerlerinin yerine 12 katlı binaların yapılacağını söyleyen esnaf, ekmek mücadele alanlarının rant alanına dönüştürüldüğünü belirtti. 

İŞYERLERİNİ TERK ETMEK ZORUNDA KALDILAR

Eski sanayi sitesinde 17 yıldır sulama sistemleri işi yapan ve aynı zamanda Devlet Su İşleri'nden (DSİ) emekli esnaf Kemal Yazar, esnaflar olarak kurdukları Sulamacılar Derneği aracılığıyla yaşayacakları mağduriyetleri resmi kurumlara ilettiklerini dile getirdi.  Yazar, tüm uğraşlarına rağmen Urfa Belediyesi'nin duyarsız kaldığını, Valiliğin ise organize sanayi bölgesinde 40 dönümlük bir yer önerdiğini, ancak oraya gitmeleri durumunda çiftçinin söz konusu yere gelmeyeceğini belirtti. Urfa'da 4 balıkçı esnafı için 3.5 milyon liraya 250 dükkânlı balıkçılar sitesi yapan belediyenin, sanayideki 300 esnaf için duyarsız kaldığını söyleyen Yazar, “Belediyenin bizlere yardımcı olması gerekirken, tam tersi tehdit eder gibi tebligat gönderip, 'dükkanlarınızı 5 güne boşaltın yoksa biz polis ve zabıta getirip sizi zorla çıkarırız' dedi. Bu da yetmiyormuş gibi 'çıkmamanız durumunda 5-6 bin liralık icra masrafını da size ödettiririz' diyorlar" dedi. 

 

'30 YILLIK EMEĞİM ÇALINDI'

30 yıllık elektrikçi 58 yaşındaki Mehmet Tuncel, dükkânlarının ucuza kapatılmak istendiğini belirterek, “Dükkânların metrekaresine bin TL fiyat biçmişler. Sözde bu fiyat bilirkişi ve mahkeme kararıdır. Benim dükkânımın metrekaresi 4 ile 6 bin TL arası bir değere sahiptir. Yani devlet 600 bin TL dükkânıma 100 bin TL para veriyor ve bana itiraz hakkı tanımıyor” dedi. Tapuda dükkân alanının 170 metrekare olarak geçtiğini söyleyen Tuncel, devletin proje bitiminden sonra 106 metrekarelik bir dükkân ve inşaat süresince de aylık 900 TL kira desteği vaat ettiğini söyledi. Kendi dükkânı büyüklüğünde işyerlerinin kirasının yıllık 30 bin TL’den başladığını, devletin yıllık ortalama 10 bin TL verdiğini ve projeyle 20 bin TL’lik açığı ödemek zorunda kalacağını, dolayısıyla kârının zararını karşılamayacağını belirten Tuncel, 30 yıllık emeğinin çalındığını ifade etti.

BELEDİYE ESNAFI DOĞRULADI

Söz konusu iddialar ile ilgili Urfa Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşüm birimi, kentsel dönüşüm projesinin 2012 yılından beridir gündemde olduğunu, sanayideki hiçbir hak sahibinin mağduriyetinin söz konusu olmadığını ifade etti. Saniyede hak sahipleri ile yapılan uzlaşma oranının yaklaşık yüzde 70  olduğunu belirten yetkili, yapı tesisini almayana kadar yıkım tebligatı göndermediklerini iddia etti. Yetkili, kiracı olan esnafların belediyenin kendilerine yer tesis etmeden işyerlerini boşaltmaya zorlandıkları ve bu temelde mağdur edildikleri iddiaları konusunda ise, muhataplarının hak sahipleri olduğunu belirtti.  

Büyükşehir Belediyesi tarafından işyerlerini boşaltmaları için esnafa gönderilen söz konusu tebligatta ise, şöyle deniliyor: “02 Ekim 2012 tarih ve 086 nolu meclis kararı gereği kentsel dönüşüm alanı ilan edilmiş olup, işyerinin tahliye edilmesi, yukarıda belirtilen eksikliklerin 5 gün içerisinde giderilmemesi halinde belirtilen mevzuatlar doğrultusunda hakkınızda gerekli yasal işlem yapılacaktır.”