DÜNYA
Giriş Tarihi : 11-06-2017 21:51   Güncelleme : 11-06-2017 21:51

İngiltere'de ortalığı karıştıran başkan Trump iddiası

Hürriyet Haber İngiliz basını ABD Başkanı Donald Trump'ın, İngiltere'nin başkenti Londra'ya planlanan ziyaretini belirsiz bir tarihe erteleme kararı aldığını yazdı. İngiliz The Guardian gazetesi, Trump'ın İngiltere Başbakanı Theresa May'i birkaç hafta önce telefonla arayarak 'Halk benim ziyaretimi destekleyene kadar gelmek istemiyorum' dediğini iddia etti. Ancak İngiltere hükümeti Trump'ın ziyaretinde herhangi bir değişikliğin olmadığını yazdı.

İngiltere'de ortalığı karıştıran başkan Trump iddiası

İngilterede ortalığı karıştıran Trump iddiası...

İngiltere uzun süredir ABD Başkanı Trump'ın ziyaretini iptal edip etmemeyi tartışıyordu. Bu konuda birçok anket yapılmış ve halkın Trump'ın ziyaretini istemediği sonucuna ulaşılmıştı. Londra'daki terör saldırısı sonrası Trump ile Londra Belediye Başkanı Sadık Han arasında söz düellosu yaşanmıştı. Han ise Trump'ın ziyaretinin iptal edilmesi için hükümete çağrı yapmıştı.

 

The Guardian'ın haberine göre, Trump, May'i arayarak ziyaretini belirsiz bir tarihe erteleme kararı aldı. May ile Trump'ın telefon görüşmesi sırasında odada görülen bir kişiye dayanan habere göre, Trump, "İngiliz halkı ziyaretimi destekleyene kadar Londra'ya gelmek istemiyorum" ifadesini kullandı. The Guardian'ın haberine İngiliz hükümeti tarafından henüz doğrulanmadı. Haberde, Trump'ın bu sözlerinin May'i oldukça şaşırttığı ifade edildi.

 

HÜKÜMET GÖRÜŞMEYİ YALANLAMADI

 

İngiliz hükümeti ise The Guardian'ın Trump ile May arasında yaşandığı iddia edilen görüşmeyi yalanlamadı ancak Trump'ın Londra ziyareti konusunda herhangi bir değişiklik olmadığı duyuruldu.

 

Trump'ın Londra'yı ekim ayında ziyaret etmesi bekleniyordu. Buna karşın, Trump'ın Londra'yı ziyaret edeceği kesin bir tarih bulunmadığı için ziyaretin gerçekten ertelenip ertelenmediğinin belirsizliğini koruyor..