DÜNYA
Giriş Tarihi : 14-06-2017 19:19   Güncelleme : 14-06-2017 19:19

LONDRA'DA 24 KATLI BİNADA YANGIN DEHŞETİ

Hürriyet Haber Londra'nın batısında bulunan Latimer Road'da 24 katlı bir bina alevler içinde kaldı. Gece saatlerinde başlayan yangın sabaha kadar sürdü. Bazı görgü tanıkları binadan atlayanlar olduğunu iddia etti. Olayda en az 6 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi yaralandı. Yangının patlayan bir buzdolabından kaynaklandığı düşünülüyor. Londra Belediye Başkanı Sadık Han, 'çok sayıda kişiye' ulaşılamadığını belirtirken, bu kişilerden bazılarının komşularına sığınmış olabileceğini söyledi. Ölü sayısının artabileceği belirtiliyor. Öte yandan binada Türklerin de yaşadığı iddia ediliyor. Sahura kalkan Müslümanlar'ın binadakileri uyandırarak pek çok kişiyi kurtardığı belirtiliyor.

LONDRA'DA 24 KATLI BİNADA YANGIN DEHŞETİ

İngiltere'nin başkenti Londra'da 120 dairenin bulunduğu 24 katlı bir apartmanın ikinci katında çıkan ve bütün binayı saran alevlerin söndürülmesine çalışılıyor.

 

Londra'nın batısındaki Latimer Road semtinde bulunan 24 katlı binanın ikinci katında yerel saatle 01.15'te yangın çıktı.

 

Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi ile 200'den fazla itfaiyeci ve 40 itfaiye aracı sevk edildi. İtfaiye ekipleri kısa sürede binanın tümünü saran alevleri kontrol altına almak için yoğun çaba harcadı. Yangın Türkiye saati ile 10 sularında kısmen söndürüldü. Binadan kurtarılan kişiler yangın alarmının ve yangın tüplerinin çalışmadığını öne sürdü. Öte yandan, binada çökme tehlikesinin bulunmadığı ifade edildi.

 

BUZDOLABININ SEBEP OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

 

Alt katlardan birinde patlayan bir buzdolabı nedeniyle çıktığı sanılan yangının, 100’den fazla daire bulunan binanın dış cephesi plastik malzemeyle kaplı olduğu için hızla yayıldığı ileri sürüldü. Londra itfaiyesi ise yangının nedeninin henüz belli olmadığını açıkladı.

 

Binada Türklerin de yaşadığı öne sürüldü. Londra Belediye Başkanı Sadık Han, 'çok sayıda kişiye' ulaşılamadığını belirtirken, bu kişilerden bazılarının komşularına sığınmış olabileceğini ifade etti.

 

SAHURA KALKAN MÜSLÜMANLAR KURTARICI OLDU

 

 

Yangına uykuda yakalanan apartman sakinleri, yangın alarmının ‘çok çok sessiz’ çalması nedeniyle uyanmakta güçlük çekti. Onlara Ramazan nedeniyle sahura kalkan Müslüman komşuları yardım etti. Independent’a konuşan bir görgü tanığı, “İnsanların binadan çıkarılmasında Müslümanlar büyük rol oynadı. Gördüğüm insanların büyük bölümü Müslüman’dı. Ayrıca yemek ve kıyafet de getirdiler” dedi.