GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-06-2017 12:22   Güncelleme : 22-06-2017 12:22

Mevsimlik işçileri gündüz sıcak gece sinekler bunaltıyor

​Havaların ısınmasıyla mevsimlik tarım işçilerinin sorunları bir kat daha artarken, işçiler sıcak havadan ve sineklerden ötürü çadırlarda uyuyamadıklarını vurguladı.

 Mevsimlik işçileri gündüz sıcak gece sinekler bunaltıyor

 

Yaz ayları ile birlikte Urfa, Diyarbakır, Mardin, Adıyaman ve Şırnak gibi kentlerden Çukurova bölgesine gelen mevsimlik tarım işçileri, yol kenarlarında veya kanalların başlarında kurdukları derme çatma çadırlarda kalıyor. Sağlıksız koşullarda yaşam mücadelesi veren işçiler, sıcağın yanı sıra sinek ve hastalıklarla da mücadele etmek zorunda kalıyor. 

'İŞ YOK, GÜNÜ ÇADIRDA GEÇİRİYORUZ'

Kışın yağmur ve çamurda yazın ise sıcak, toz ve sineklerle mücadele ettiklerini ifade eden Mehmet Öztunç adlı mevsimlik tarım işçisi, Urfa'dan Adana'nın Karataş ilçesi Tuzla beldesine geldiklerini ve burada da çadırlarda kalarak, tarla işine gittiklerini belirtti. İşlerin olmayışından yakınan Öztunç, "Ocak ayından beri buradayım. İş olmayınca günü çadırlarda geçiyoruz" dedi. 

Öztunç, çadırda kalmanın zor  ve sağlıksız olduğuna dikkat çekti. "Çadırda kalmak zor. Tarlada sabahtan akşama kadar çalışıyoruz. Akşamları ise çadırlarda hem sıcaktan hem de sinekten uyuyamıyoruz. Burada doğru düzgün bir lavabo ve banyo yok. Hastalıklarla karşı karşıyayız. Bu yaşam; yaşam değil" dedi. 

'HASTALANIYORUZ'

"Çadırda yaşam çok zor" diyen Kıymet Göktaş ise, kışın yağmur, çamur ve rüzgarla yazın ise sıcak, toz ve sinekle mücadele ettiklerini belirtti. Göktaş, "Sıcaklardan ötürü hastalanıyoruz. Enfeksiyon kapıyoruz. Çadırda bir de bu hastalıklarla mücadele ediyoruz. Sabah saat 10.00'dan sonra çadıra giremezsiniz. Çünkü çok sıcak oluyor. Tabi ki ikindi vaktine kadar. Ondan sonra hava serin oluyor biraz. Çadır yine sıcak ama bunun yanında sinek oluyor. Yani anlayacağınız hem sıcaktan hem de sineklerden uyuyamıyoruz. İmkanı olanları ise çadırlarına pervane alıyor. Zaten o da pek fayda etmiyor" şeklinde konuştu.

'MECBURUZ; BU SICAĞI ÇEKMEYE' 

Ahmet Demir adlı mevsimlik tarım işçisi ise; "Havalar çok sıcak, çadırlarda durulmuyor. Mecburen buna katlanıyoruz. Mecburuz bu sıcağı çekmeye. Yapabileceğimiz bir şey yok" diyerek durumlarını özetledi.