GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-07-2017 19:57   Güncelleme : 11-07-2017 19:57

15 Temmuz Demokrasi Zaferi Ve Şehitleri Anma Haftası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı nedeniyle, Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen kapsamlı anma etkinlikleri başladı.

15 Temmuz Demokrasi Zaferi Ve Şehitleri Anma Haftası

 

 

Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri, İl Müftülüğü, kamu kurum ve kuruluşları ile siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının organizasyonu ile planlanan 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri AnmaHaftası etkinlikleri, 15 Temmuz şehitlerinin kabirleri başında anılması, mevlid-i şerif okutulması ve şehit aileleri ile gaziler onuruna verilen yemekle başladı.

Etkinlikler kapsamında önce Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü’nü ziyaret eden Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, buradaki anı defterini imzalayarak İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu ile görüştü. 15 Temmuz 2016 tarihinde hain Fethullahçı terör örgütü tarafından başlatılan kalkışmada Emniyet mensuplarının kahramanca mücadelesinin takdire şayan olduğunu ifade eden Vali Erin, Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu şahsında tüm emniyet mensuplarını tebrik etti.

Bediüzzaman Aile Mezarlığı’ndaki 15 Temmuz şehitlerinin kabirlerini ziyaret eden Vali Erin, burada Kur’an tilavetini dinledi ve dualara iştirak etti, şehitlerin kabrine karanfil bıraktı. Mezarlık çıkışında Muharip Gaziler Derneği üyelerince karşılanan Vali Erin daha sonra askeri şehitliği ziyaret etti.

Öğlen namazı akabinde Karaköprü Şehit Mustafa Direkli Camii’nde okutulan mevlid-i şerif etkinliğine katılan Vali Erin, daha sonra Karaköprü Belediyesi’nin şehit aileleri ve gaziler onuruna verilen yemeğe katıldı.

Cami çıkışı gazetecilere bir demeç veren Vali Erin, “Bundan bir yıl önce bu milletin istikbaline yönelen içerdeki hainlerin, işbirlikçilerin milletin iradesine ipotek koymaya kalkışmıştı. Başta Cenab-ı Allah’ın takdiri, Cumhurbaşkanımız ve milletimizin o asil duruşuyla bu kalkışma kışkırtılmıştı. 11-16 Temmuz tarihleri arasında hem şehitlerimizin ruhuna hem de bu günün anlamına uygun bir şekilde, Şanlıurfalı kardeşlerimizle bugünleri idrak edeceğiz. Her şeyden önemlisi, bugünlerimizi borçlu olduğumuz 15 Temmuz şehitleri başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle andık. Ardından, 15 Temmuz şehidimizin adını taşıyan bu camide onların ruhuna dualar edildi, mevlitler okutuldu. Ayın 16’sına kadar da programlarımız devam edecek. Tüm Şanlıurfalı kardeşlerimi etkinliklerimize katılmaya davet ediyorum” dedi.

Şehit aileleri ve gazilerin onuruna verilen yemek programına katılan Vali Erin, burada yaptığı konuşmanın ardından şehit aileleri ve gazilerle bir araya gelerek sohbet etti.

Bugünkü etkinliklere, Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan ve Mehmet Akyürek, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, İl Jandarma Komutanı Albay M. Kemal Timuroğlu, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Demokrasi Zaferi Şehitlerini Anma Haftası; Hatimler, fotoğraf sergileri, Rabia meydanında düzenlenecek çeşitli etkinlikler, 15 Temmuz konulu şiir dinletileri ve söyleşiler gibi çeşitli etkinliklerle 16 Temmuz sabahı kılınacak sabah namazına kadar devam edecek.

 

"15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ"

11-16 TEMMUZ DEMOKRASİ ZAFERİ ŞEHİTLERİNİ ANMA HAFTASI PROGRAMI

 

12 TEMMUZ 2017 ÇARŞAMBA

11.00 15 Temmuz Özel Resim Sergisi (İHA)-Büyükşehir Belediyesi

YER: Büyükşehir Belediyesi Ana Bina

21.00 Kuran-ı Kerim Tilaveti Şehitler İçin Hatim Duası-15 Temmuz Simgesi Sela-Müftülük

21.27 Yatsı Namazı (Toplu Kılınacak)-Müftülük

22.00 Haliliye Belediyesi Programı

YER: Rabia Meydanı

 

13 TEMMUZ 2017 PERŞEMBE

20.15 15 Temmuz Özel Resim Sergisi (AA)-Büyükşehir Belediyesi

21.00 Kuran-ı Kerim Tilaveti Şehitler İçin Hatim Duası-15 Temmuz Simgesi Sela-Müftülük

 

21.27 Yatsı Namazı (Toplu Kılınacak)-Müftülük

22.30 İlahiler, 15 Temmuz (Grup Genç)-Büyükşehir Belediyesi

YER: Rabia Meydanı

 

14 TEMMUZ 2017 CUMA

11.45 Tüm Camilerde Kuran-ı Kerim Tilaveti, BalıklıgölDergah Camiinde 15 Temmuz Şehitleri İçin 100 Bin Hatim Duası, Cuma Hutbesi Camii çıkışı halka ikram verilmesi-Eyyübiye Belediyesi

17.00 15 Temmuz Sergisi (AA)-Haliliye Belediyesi

YER: Arkeoloji Müzesi

19.00 Resim Sanatı ile 15 Temmuz Süreci Sergisi- Yeşilay Şanlıurfa Şubesi

YER: İl Kültür Müdürlüğü Bahçesi

21.27 Yatsı Namazı (Toplu Kılınacak)-Müftülük

22.15 Tiyatral Gösteri-15 Temmuz Direniş-Büyükşehir Belediyesi

YER: Rabia Meydanı

 

15 TEMMUZ 2017 CUMARTESİ-16 TEMMUZ 2017 PAZAR

19.00 Milli Birlik Yürüyüşü-Haliliye Mehteran Takımı Eşliğinde

Başlangıç: Nevali Otel Yanı Havaş Durağı Bitiş: Rabia Meydanı

20.30 Kuran-ı Kerim Tilaveti Şehitleri İçin Hatim Duası-Müftülük

20.45 Açılış Programı-Protokol Konuşmaları-15 Temmuz Şehit Ailelerine ve Gazilerine Günün Anısına Hediye Takdimi

21.27 Yatsı Namazı (Toplu Kılınacak)-Müftülük

22.00 15 Temmuz Belgeseli-Valilik-Büyükşehir Belediye Başk.

22.30 15 Temmuz Şiirleri Dinletisi (İbrahim Sadri)

23.30 Marşlar ve İlahiler (Harun Beyaz)

YER: Rabia Meydanı

00.13 81 İlde Aynı Anda Sela Okunması-Demokrasi Nöbetinin Başlaması.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Belirlediği Süre Boyunca Nöbetlere Devam Edilmesi

01.00 Sayın Cumhurbaşkanımız ve Devlet Büyüklerimizin TBMM'deki Ulusa Seslenişlerinin Ekranlardan Canlı İzlenmesi

03.45 Sabah Namazı (Toplu Kılınacak)

YER: Rabia Meydanı

 

 

NOT: 12-16 Temmuz tarihleri arasında Rabia Meydanında her gece Büyükşehir Belediyesi tarafından çorba ikramı; Haliliye, Eyyübiye ve Karaköprü Belediyeleri tarafındansa Çay ve Su ikramı yapılacaktır.