SAĞLIK
Giriş Tarihi : 14-07-2017 13:51   Güncelleme : 14-07-2017 13:51

Halil Karataş İlaç parası bulamayınca intihara kalkıştım

​Yoksulluktan ilaç dahi alamayan 12 yıllık kas hastası Halil Karataş, çektiği acılara son vermek için intihara kalkıştığını ifade ederken, mevsimlik tarım işçisi babası Şemsettin Karataş, hiçbir güvencelerinin olmadığını kaydetti.

Halil Karataş İlaç parası bulamayınca intihara kalkıştım

 

Urfa'nın Eyyubiye ilçesi Buhara mahallesinde yaşayan 32 yaşındaki Halil Karataş, 12 yıllardır yakalandığı kas hastalığı nedeni ile günlük yaşamını idame ettiremiyor. Sosyal güvenceden yoksun ve ilaçlarını alacak parasının olmadığını belirten Karataş, dayanışma çağrısında bulundu. 

‘BAZI GÜNLER 3 KEZ DOKTORA GİDİYORUM’ 

2005 yılında askerlik için gittiği Ankara'da doktor muayenesinde kas hastası olduğunu öğrendiğini ifade eden Karataş, o gün bugündür hastalıkla mücadele ettiğini söyledi. Bazı günler 3 kez doktor muayenesine gittiği için Adana'da yaşamak zorunda kaldığını anlatan Karataş, maddi imkansızlıktan kaynaklı yıllardır hastalığının verdiği acılar içinde olduğunu dile getirdi. 

Kişisel ihtiyaçlarını tek başına karşılayamadığını ifade eden Karataş, anne ve babasının yaşlılığından kaynaklı yaşamın artık eziyet verdiğini söyledi. 

‘DEFALARCA İNTİHARA KALKIŞTIM’ 

Tedavi olamadığı için acı çektiğini belirten Karataş, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Defalarca intihara kalkıştım. Her seferinde ailem engel oldu. Yıllardır acı çekiyorum. Artık yürüyemiyorum. Annem de babam da çok yaşlı. Doktorlar bana 'Ya tedavi olursun, ya da böyle kalırsın' dedi. Ancak tedavi için gerektiği kadar param yok."

‘İLAÇ PARASI YOK’

Destek alamadan yürüyemeyen ve ayağı kalkabilmek için duvarlara tutunan Karataş, kısa mesafeli yürüyüşlerde dengesini kaybettiğini ve bu yürüyüşten sonra ağrılarının arttığını vurgulayan, baba Şemsettin Karataş ise, "Biz yaşlandık. Tarım işçisiyiz. Sağlık güvencemiz yok. Oğlumun tedavisi için ilaç alacak dahi paramız yok" dedi. Duyarlı yurttaşlara seslenen baba Karataş, oğlunun ev içinde cezaevi hayatı yaşadığını ve dört duvar arasına mahkum olduğunu dile getirerek, "Bunun tek nedeni de yoksul olmamız" dedi.