YEREL
Giriş Tarihi : 17-07-2017 17:57   Güncelleme : 17-07-2017 17:57

Urfa da Mültecilere ‘maskeli’ saldırı

Urfa'da yüzü maskeli şahıslar Suriyeli mültecilere ait ev ve işyerlerine saldırıyor. Suriyeli esnaf, “Polis saldırganları yakalıyor, bir sokak ötede serbest bırakıyor” diyor.

 Urfa da Mültecilere ‘maskeli’ saldırı

Urfa’nın merkez Eyyübiye ilçesine bağlı Veysel Karani Mahallesi’nde son bir ay içinde hemen hemen her gece Suriyeli mültecilere ait işyerlerinin kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradığı belirtildi. Suriyeli Arap ve Kürtlerin yoğun yaşadığı mahallede bir ay içinde çeşitli tarihlerde dükkan ve araçlara yönelik saldırı olduğunu söyleyen mülteciler, son bir hafta içinde ise her akşam açık olan dükkanlara yüzü maskeli kişiler tarafından taşlı saldırı olduğunu iddia etti. Mahallede bulunan diğer esnafların da doğruladığı saldırıyı, kimin organize ettiği bilinmiyor.

 

'TEHDİT ALTINDAYIZ'

 

Yüzü kapalı kişiler tarafından dükkanlarına saldırı olduğunu söyleyen ve isminin açıklanmasını istemeyen Suriyeli esnaf, akşam saat 21.00 sularında 15'e yakın kişinin yüzlerini gizleyerek açık olan Suriyelilere ait dükkanlara taşlarla saldırdığını, birçok dükkanın kepenk indirdiğini, ancak kendi dükkanının camlarının kırıldığını söyledi. Suriyeli esnaf, saldırıyı yapanların kim olduğunu bilmediklerini, ancak tehdit altında olduklarını ve gidecek başka yerlerinin olmadığını ifade etti. Birçok komşusuna yönelik de saldırıların olduğunu söyleyen esnaf, polisin ise duruma müdahale etmekte geciktiğini belirtti.

 

‘POLİS BİR SOKAK ÖTEDE BIRAKIYOR’

 

Yine saldırıların hedefi olan bir başka Suriyeli esnaf Ahmed Xevdo, komşusuna ait bir aracın saldırı sırasında yakıldığını ve birçok dükkana saldırının olduğunu belirtti. 5 yıldır Urfa'da yaşadığını söyleyen Xevdo, "Bizim halkla bir sorunumuz yok. Ancak ortalığı karıştırmak isteyen birileri var. Suriye'de savaşı kim istiyorsa, burayı da yine aynı kişiler karıştırıyor. Biz Esad'dan kaçıp buraya geldik. Artık mahallede de tedirginiz. Her an başımıza bir şey gelebilir. Aslında bunlar siyasi şeyler. Halklar anlaşıyor. Ancak bazı polisler saldırıyı yapanları yakaladıktan sonra bir sokak ötede serbest bırakıyor" dedi.

kaynak:http://di-news.pw/