GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-07-2017 15:32   Güncelleme : 18-07-2017 15:32

İSTANBULLULARA VALİLİKTEN SON DAKİKA DUYURUSU 'ZORUNLU OLMADIKÇA

Hürriyet Haber İstanbul dün gece başlayan ve sabah saatlerinde şiddetini arttıran yağmur, İstanbullulara zor anlar yaşattı. Yollarda biriken sular trafiğin sıkışmasına neden olurken, toplu taşımada da aksamalar meydana geldi. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, 'Bu bir afettir' açıklaması yaptı.İstanbul'da en fazla yağışı alan Silivri'de evlerinde mahsur kalanlar botlarla kurtarıldı. İstanbul Valiliği: Bugün ilimiz yoğun yağış aldığından ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmaması rica olunur.

İSTANBULLULARA VALİLİKTEN SON DAKİKA DUYURUSU 'ZORUNLU OLMADIKÇA

 

 

 

İstanbuldaki şiddetli yağmur sosyal medyayı salladıİstanbuldaki şiddetli yağmur sosyal medyayı salladıİstanbuldaki şiddetli yağmur sosyal medyayı salladıİstanbuldaki şiddetli yağmur sosyal medyayı salladı

İstanbul'da gece aralıklarla yağan yağmur sabah saatlerinde şiddetlendi. Sabah 8.30'da havadaki siyah bulutlar nedeniyle gün aydınlanmadı. Şiddetli yağış nedeniyle bir çok yeri su bastı, yollarda mahsur kalan araçlar var. Çeşitli metro istasyonlarını da su bastı. Yoğun yağış İstanbul'da trafiği kilitledi, toplu ulaşımı da olumsuz etkiledi. Avrasya Tüneli Anadolu-Avrupa yönü bir süre kapandı. AKOM ve İstanbul Valiliği sel ve su baskınlarına karşı İstanbulluları uyardı. Valilik, zorunlu olmadıkça vatandaşlardan özel araçlarıyla trafiğe çıkmamasını istedi. Öte yandan Üsküdar'da çekildiği belirtilen ve DHA whatsapp hattına ulaştırılan görüntüde su dolan yolda bir kişinin yüzerek işyerine ulaşmaya çalıştığı görülüyor.

 

İstanbul'da sağanak yağış tüm kenti etkisi altında aldı.

 

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI: DÜN BU YAĞIŞIN GELECEĞİNİ GÖRDÜK

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Bir yılda yağan yağmur, 12 saatte yağdı. Bu bir afettir. Dün bu yağışın geleceğini gördük ve Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımıza bunu anlattım. Yağışlar çarşamba akşamına kadar sürecek." dedi.

 

ULAŞTIRMA BAKANI: BU BİR AFET

 

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, "Bu bir doğal afettir. Ulaşılamayan bir nokta yok. Ekipler çalışıyor. Avrasya'nın Avrupa çıkış tarafında sıkıntılı ve girişleri kapattık." açıklaması yaptı.

 

BAŞBAKAN YARDIMCISI KAYNAK: CAN KAYBI YAŞANMADI

 

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ise "AKOM 6 binden fazla personelle, dalgıç ve pompalarla afete müdahale ediliyor. Can kaybı yok. Yolda kalan vatandaşlar AKOM'a, İstanbul Valiliği'ne ulaşsın. Vatandaşlarımız mümkünse evden çıkmamalıdır. Dere yatağına yakın oturanlar ise AKOM ve İstanbul Valiliği'ne bilgi versin." diye konuştu.

 

SİLİVRİ'DE İNSANLAR BOTLARLA KURTARILIYOR

 

İstanbul'da en fazla yağışı Silivri aldı. Yolları basarken oluşan sel nedeniyle Gümüşyaka'da çok sayıda kişi evlerinde mahsur kaldı. Mahsur kalanları itfaiye botlarla kurtarmak için çalışma başlattı.

 

D-100 SULAR ALTINDA

 

Ümraniye Ünalan'da D-100 su altında kaldı. Araçlar yollarda mahsur kaldı.

 

İSTANBUL BOĞAZI'NDA TRANSİT GEMİ GEMİŞLERİ ASKIYA ALINDI

 

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün sitesindeki duyuruda da İstanbul Boğazı'da 09:15 itibariyle geçişlerin durdurulduğu görülüyor.

 

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA: 65 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi  kentte  etkili olan yağış ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada  son meteorolojik verilere göre metrekareye 65 kilogram yağış düştüğü ve yağışla beraber saatte rüzgarın hızı 70-80 km-s kadar çıktığı belirtirken şunlara değinildi; "İstanbul'da sabah 07.00 sıralarında başlayan yağış şehri etkisi altına aldı. Son meteorolojik verilere göre metrekareye 65 kilogram yağış düştü. Yağışla beraber saatte rüzgarın hızı 70-80 km-s kadar çıktı. Yağışlar Silivri Büyükçekmece Başakşehir Üsküdar, Şişli, Fatih, Bakırköy bölgelerinde etkili oldu. İBB ekipleri alarma geçti. İtfaiye  Yol Bakım Onarım Daire Başkanlığı, İSKİ, İstaç ekipleri su baskını olan bölgelerde çalışlaşmalarını sürdürüyor.Trafikle aksamalar meydana gelirken bazı metro seferler geçici olarak durduruldu.

 

RAYLI SİSTEMDE SON DURUM

 

18.07.2017 10:30 itibariyle raylı sistem hatlarındaki işletme durumu aşağıda yer almaktadır:

 

M1 hattında Yenikapı - Bakırköy istasyonları arasında sefer yapılamıyor.

 

Otogar - Kirazlı / Bakırköy- Havalimanı arasında sefer yapılabilmektedir.

 

T1 hattının tamamında sefer yapılamıyor.

 

T3 hattının tamamında sefer yapılamıyor.

 

Eyüp- Pierloti teleferik hattında sefer yapılamıyor.

 

Taksim İstasyonu Gezi Parkı çıkışı yolcu alımına kapatılmıştır. Diğer girişlerden yolcular istasyona girebilmektedir.

 

T4, M3, M2, Füniküler, Maçka teleferik hatlarında herhangi bir sefer aksaması yoktur." 

 

 

YAĞIŞ NE KADAR SÜRECEK?

 

İstanbul'da gece saatlerinden itibaren etkili olan ve sağanağın, öğlen saatlerinde etkisini artırıp, akşama kadar fırtına şeklinde devam etmesi bekleniyor.

 

METROBÜSLER, METRO, DURAKLAR... SU BASTI

 

Yağış nedeniyle trafik durma noktasına geldi. Yollarda meydana gelen su birikintisi nedeniyle araçlar ilerleyemezken, bir çok araç yolda kaldı. Şehrin ana arterlerinde trafik tıkanırken, toplu taşımda da kent genelinde aksama yaşanıyor.  Şehirde birçok kavşak ve viyadük sular altında kalırken, aşırı yağış nedeniyle trafikte seyretmeye çalışan bazı metrobüslerin içine su doldu, kimi metro, metrobüs, duraklarını su bastı. Bu arada kentte hava ulaşımında da aksamalar yaşanıyor.