GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-07-2017 20:49   Güncelleme : 22-07-2017 21:12

Bakan Fakıbaba, Tüdkiyeb Genel Kurulunda Her Zaman Üreticinin Yanında duracağız

Ankara Latanya Hotel'de düzenlenen, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Olağanüstü Genel Kurulu Yapıldı. Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik , Yönetim kurulu üyeleri ile beraber Lavanta Hotel `ın girişinde Halkın Bakanı ,Bakanlığın 3 gününde ,Hizmet Adamı ,Vatan sevdalısı , Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve ekibini tek tek karşıladılar .

Bakan Fakıbaba, Tüdkiyeb Genel Kurulunda   Her Zaman Üreticinin Yanında duracağız

ABDULLAH YİĞİT-ANKARA 


Ankara  Latanya Hotel'de düzenlenen, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Olağanüstü Genel Kurulu Yapıldı.
Türkiye Damızlık  Koyun Keçi Yetiştiricileri  Merkez Birliği  Genel Başkanı Nihat Çelik , Yönetim kurulu üyeleri ile beraber    Lavanta Hotel `ın girişinde  Halkın Bakanı ,Bakanlığın 3 gününde ,Hizmet Adamı ,Vatan sevdalısı , Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve ekibini tek tek  karşıladılar .
Tüdkiyeb  Olağanüstü Genel Kuruluna katılanlar   Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakan Yardımcısı Mehmet Danış ,Müsteşar Dr.Nusret  Yazıcı,  Müstaşar Yardımcıları, Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ,   Türkiye Damızlık  Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik ,Yönetim Kurulu üyeleri ,80 İl Birlik Başkanları ,  Stk .Temsilcileri ,Ülkemizin dört bir yanından gelen  delegeler katıldı .

İstiklal Marşı ve Saygı Duruşundan Sonra , Tüdkiyeb Genel Merkezi Tarafından hazırlanan tanıtım Filiminden sonra ise konuşmalar yapıldı .


 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kurbanlık fiyatlarına ilişkin, "Fiyatları rahatlatmak için kolumuzu değil, vücudumuzu, canımızı ortaya koyacağız. Yeter ki, hem üreticimiz hem tüketicimiz kazansın. Havadan para kazanmak isteyenler hayal kırıklığına uğrayacak, buna müsaade etmeyeceğiz. Stoku yapıp vatandaşı zor durumda yakalayıp ona yüksek fiyatla vermek isteyen adamın mal elinde kalacak. Bunu herkes bilsin." dedi.

Türkiye'nin gıda, tarım ve hayvancılıkta çok başarılı olacağına inandığını belirten Fakıbaba, her zaman üreticinin yanında duracağını söyledi.
Olağanüstü Genel Kurula konuşmak için gelmediğini dile getiren Fakıbaba, "Buraya başkanla toplantı yapmak için geldim, hepimiz o eli öpülesi çobanla çalışacağız. Siz toplumun ilacısınız. Hep haktan, eşitlikten yanayım. Üretici üretecek, insan gibi parasını kazanacak ama tüketicimize de sahip çıkacağız. Bu dengeyi kurmak zorundayız. Yetiştirici, çoban arkadaşım emek verirken, birileri parasının varlığına güvenip stok yapacak, ondan sonra gariban adam da ezilecek, yok öyle bir şey. Bu Fakıbaba'nın kitabında yazmaz, stokçuluk yaparak bedavadan para kazanmak yok." diye konuştu. 
"Haklı olan bütün isteklerinizi yapacağız"
Fakıbaba, köylerin birer cennet olduğunu ve insanların oralarda hayatlarını sürdürebilmelerini sağlamayı amaçladıklarına işaret ederek, "Bunu nasıl sağlayacağız, o çoban arkadaşımız başımızın tacı olacak. Herkes memura kız vermek istiyor. Biz ne zaman başarılı olacağız, çobana kız vermeye çalışan insanlar olduğunda." ifadelerini kullandı. 
Çobanların, Türkiye'nin sigortası ve efendisi olduğunu dile getiren Fakıbaba, şöyle devam etti:
"Kırsaldan kente göçü önlemenin yolu, çoban sayısını artırmaya bağlı. Toprağı ve yeşili korumanın yolu, köyde yaşayan kardeşlerimin kıymetini bilmemize bağlı. Faruk Bey bana önemli bir bayrak devretti, şimdi sıra Fakıbaba'da. Sizlerle beraber samimi, el ele, haklı olan bütün isteklerinizi yapacağız. Benim sizlerden istediğim, hak ettiğimiz şeyi elde edeceğiz, fazlasını istemeyeceğiz, fazlası da tüketicinin olacak." 
"Havadan para kazanmaya müsaade etmeyeceğiz"
Fakıbaba, kurbanlık fiyatlarına ilişkin bir soru üzerine de bu konuda samimi şekilde üretici ve tüketicinin haklarını koruyan bir çalışma yapacaklarını belirterek, "Cumhurbaşkanımız özellikle 'Fakir fukaraya gerekli desteği vereceksin Fakıbaba.' dedi, ben de 'Emriniz olur efendim.' dedim. Yani Cumhurbaşkanımızın özellikle benden istediği fakir fukaraya mutlaka ve mutlaka gerekli desteği vermek zorundayız. Kurbanlık fiyatlarını rahatlatmak için kolumuzu değil, vücudumuzu, canımızı ortaya koyacağız. Yeter ki hem üreticimiz hem tüketimiz kazansın. Havadan para kazanmak isteyenler, hayal kırıklığına uğrayacak, buna müsaade etmeyeceğiz. Stoku yapıp vatandaşı zor durumda yakalayıp ona yüksek fiyatla vermek isteyen adamın mal elinde kalacak. Bunu herkes bilsin. Onun için herkes hak ettiği şeyi alacak. Tüketici hak ettiği şekilde o fiyatla alacak üreticide kazanacak. Yani kazan kazan olacak. Üreten kazanacak, tüketen kazanacak." dedi.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik Yaptığı Konuşmasında Şunları söyledi .
Çelik ,  Bugün, Bakanlığımızca hazırlanan ana sözleşmemizin intibak genel kurulunu hayırlısıyla yapmak üzere bir araya geldik. Bu vesileyle hepinizi Allah’ın selamıyla en içten sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. 
Olağanüstü Genel kurulumuza hoş geldiniz, şeref verdiniz…
Sözlerime başlamadan evvel dünden bugüne sektörümüzün gelişmesi için emek vermiş herkese minnet ve şükran borçlu olduğumuzu ifade ediyor, ahirete intikal etmiş Birlik Başkanlarımız, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Çalışanlarımız ve yetiştiricilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 
2006 yılında yol arkadaşlarımızla beraber kurduğumuz merkez birliğimizin bin bir zorluk, yokluk ve fedakârlıklar yapılarak kurulduğunu göz önüne alarak bu manada birliklerimizin cefakâr başkanlarına, yönetim kurullarına, denetleme kurullarına ve personeline teşekkür ediyorum. 
Çok değerli misafirlerimiz ve merkez birliğimiz temsilcileri;
24 Nisan 2016 yılında yine bu salonda yaptığımız 3. Olağan Genel kurulumuzda 4 yıl boyunca görev yapmak üzere bize verdiğiniz emaneti daha ileri bir noktaya taşımak ve hak ettiği yere getirmek üzere büyük çabalar sarf ettik. Birliklerimizin ve Merkez Birliğimizin daha güçlü olması için yoğun çalışmalar yaptık. 
Sizlerin bizlere duyduğu güveni boşa çıkarmamak için gece gündüz çalışarak artık sektörümüzün bir sahibi olduğunu göstermek adına önemli adımlar attık. Yıllardır çözülemeyen birikmiş sorunlarımızın çözümünde kararlı bir duruş sergileyerek somut adımlar attık.
Bakanlığımızın desteği olmadan sorunlarımızın çözülmesi mümkün değildir. Dolayısıyla sorunlarımızın çözümünde sektörümüze büyük destek veren Bakanımız Sayın Faruk Çelik ve bürokratlarına huzurunuzda teşekkür ediyor, hizmetlerini daima şükranla anacağımızı belirtmek istiyorum.
Sayın Bakanım  Fakıbaba  ;  Siz halkın bire bir yüze yüz gelerek bütün dert ve sıkıntılarını paylaştığı ilk yerel yönetici olarak tarihe geçerek insanların gönlünde taht kurdunuz. Allah yolunuzu açık, başarılarınızı daim kılsın. 
Sayın Bakanım Fakıbaba  ,  siz Perşembe günü nöbeti devir alırken genel cerrah olarak yeni bir branşa başladığınızı ifade ettiniz. Sayın Bakanım, yıllarca uzman cerrah olarak başhekimlik yaptınız. İnsanları tedavi ettiniz. Bundan sonraki süreçte hayvanları koyunları kuzuları daha iyi tedavi edeceğinize canı yürekten şahsım ve sektörüm adına inancım tamdır.
Sayın Bakanım Fakıbaba , siz görevi Bakan Sayın Faruk Çelik’ten devir alırken ben de devir teslim töreninde hazır bulundum. Sayın Faruk Çelik’in yüz ifadesine baktığımda sevinç mutluluğunu görüyordum. Sanki kendisi yerinize olmuş gibi yaşadığı mutluluğu hissettim. İşte dava adamı olmak gönül adamı olmak devlet adamı olmak buna denir. Bu tablodan anlaşılıyor ki Cumhurbaşkanımız sizi seviyor. Bakan Faruk Çelik sizi seviyor. Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri sizi seviyor. Şanlıurfa sizi çok seviyor. Allah da sizi sevsin İnşallah.
AK PARTİ belli bir zümrenin veya bölgenin partisi değil. AK Parti Türkiye’nin partisidir. Bugün AK Partinin hizmetleri ve siyasi platformda izlediği siyasi strateji ve yöntemleri halkımızın yüzde yetmişi tarafından takdir edilmektedir.AK Parti hükümetlerinin başa gelmesiyle beraber yıllardır sessizliğe gömülmüş sahipsiz kalmış hiçbir destekten yararlanmamış koyun keçi destekleme kapsamına alarak sektörümüzü sahiplenmiştir. Emeği geçen hükümetimiz ve ilgili bakanlarımıza minnet borçlu olduğumu ifade etmek istiyorum.
Ben Merkez Birliği Genel başkanı olduğum tarihten bugüne kadar sektörümüzün sorunlarını çözümüne yönelik sayın Bakanımız Faruk Çelik beyle bir bir çözmeye çalıştık. Yeri geldiğinde başkan bakan ilişkileri çerçevesinde yeri geldi bir baba evlat ilişkisi doğrultusunda sektörümüze hizmet verdik. Tabiki sorunlarımızın tamamını çözdük dersek doğru olmaz. Geriye kalan sektörün sorunlarını yeni Bakanımız sayın Ahmet Eşref Fakıbaba   yani sizinle aynı duygular içerisinde sürdürmeye kararlı olmakla beraber aynı takımın oyuncuları gibi her zorluğun üstesinden geleceğimize bütün samimiyetimizle inanıyoruz.

Olağanüstü genel kurulumuzun ülkemize, milletimize, küçükbaş hayvancılık sektörümüze ve bu sektörün yüz akı olan tüm yetiştiricilerimiz ile birliklerimiz ve merkez birliğimize hayırlı ve uğurlu olmasını diler, hepinize tekrar en derin saygılarımı sunarım. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum. 
Sayın Bakanım Fakıbaba , siz geminin kaptanısınız, biz mürettebatıyız ve her zaman emrinizdeyiz.
Konuşmaların ardından Çelik, Bakan  Fakıbaba'ya plaket , koyun keçi ,çoban tasvirli bir maket takdim etti.
Ondan sonra  Bakan Fakıbaba , Tüdkiyeb Genel Başkanı Nihat Çelik ve yönetim kurulu üyeleri ile tam kadro ekibi ile  3.30 saat süren Toplantıda küçük baş hayvancılığı masaya yatırdı .
Tüdkiyeb Genel Başkanı Nihat Çelik ,80 İl Birlik Başkanları ve Delegeler tarafından sevgi seli ile karşılandı Bakan Fakıbaba .