GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-07-2017 21:11   Güncelleme : 01-08-2017 12:30

Askerden Suriyelilere işkence açıklaması

Türk askerinin, Suriye sınırından Türkiye’ye yasadışı yollarla giren şahıslara işkence yaptığı ortaya çıktı. TSK’dan yapılan açıklamada ise, bu askerlerin gözaltına alındığı ve haklarında idari işlem yapıldığı belirtildi.

Askerden Suriyelilere işkence açıklaması

Suriye’de dış müdahale sonucu çıkan iç savaştan kaçıp Türkiye’ye yasadışı yollarla girmeye çalışan şahıslar, TSK tarafından yakalandı. İnternete düşen görüntüler ise AKP'nin Suriyeli mülteciler konusunda iki yüzlü politikasını gözler önüne serdi. Bir taraftan AKP, Suriyeli mültecilere sınırları açıp bu yaptığını da "insani yardım" olarak göstererek Batı ile bu konuda pazarlarık yaparken, diğer taraftan Türk askerlerinin Suriyeli şahıslara işkence yaptığı ortaya çıktı.

TSK’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada ise, “ Hiçbir şekilde kabulü mümkün olmayacak davranışlarda bulunan ilgili personel gözaltına alınmış olup, haklarında derhal her türlü idari ve adli işlem başlatılmıştır” denildi.


TSK’dan sınırdışı açıklaması: Sınırdan geçen... paylaşan: abcgazetesi

Olayla ilgili TSK’dan yapılan açıklama şu şekilde:

“28 Temmuz 2017 günü saat 11.00 sularında, Suriye’den Türkiye’ye yasadışı yollarla geçmeye çalışırken yakalanan şahıslara yönelik, hiçbir şekilde kabulü mümkün olmayacak davranışlarda bulunan ilgili personel gözaltına alınmış olup, haklarında derhal her türlü idari ve adli işlem başlatılmıştır.

Yasadışı yollarla geçmeye çalışırken yakalanan dört şahıs kolluk kuvvetlerine teslim edilmiş; yasal mevzuat çerçevesinde sağlık kontrollerinin yapılmasını ve durumlarının iyi olduğunun tespitini müteakip sınır dışı edilmişlerdir.”