YEREL
Giriş Tarihi : 11-08-2017 20:29   Güncelleme : 11-08-2017 20:29

YAZAR: ARTIK ÇİFTÇİYİ SÖMÜRMEYİN

Şanlıurfa'nın Bozova ilçesine bağlı Küçük Ördek köyünde çiftçilik yapan Mahmut Yazar organik tarım ve çok çeşitliliğin yanında fıstık üretimi de yapıyor. Fıstık hasadının başlamasıyla birlikte fiyat tartışmaları da yaşandı. Yeşil olarak toplanan ve genel olarak baklava üretiminde kullanılan fıstıklar, bu yıl fiyat olarak üreticisini sevindirdi. Ancak baklava üreticileri bu fiyatlara itiraz ederek fiyatların düşmesini istedi

YAZAR: ARTIK ÇİFTÇİYİ SÖMÜRMEYİN

. Bu konuda baklava üreticilerine tepkisini dile getiren çiftçi Yazar "biz fıstık üreticileri olarak zaten iki yılda bir hasadı kaldırıyoruz. Bu yıl fiyatlar biraz yüzümüzü güldürecekti bu sefer de baklava üreticileri tepki gösteriyor. Hiç kimse bugüne kadar baklava fiyatları yüksek diye protesto etmedi dolayısıyla onların üreticilere tepki göstermeye hakkı yok. Sonuçta herkes ekmeğinin peşinde. Çok zor şartlarda yetiştirdiğimiz fıstıklara ve verdiğimiz emeklere bakılırsa şuanki fiyat bile çok tatmin edici değil ama buna bile itiraz ediyorlar. Fıstık fiyatlarına itiraz eden herkesi emeğe saygı göstermelerini ıstiyorum. Zaten belli başlı sorunlarımız var bari fiyatlar bizi memnun etsin. Artık çiftçileri sömürmekten vazgeçin" ifadelerini kullandı.
Mahmut Yazar yaptığı açıklamada hükümetin Gaziantep fıstığı olarak bilinen Şanlıurfa fıstığına hiçbir destekleme vermediğini sadece avrupa birliği fonlarından iyi tarım uygulaması adı altında dekar başı 50 tl destekleme verildiğini söyledi. 

Yazar hükümetin fındığa dekar başı 170 TL destekleme verdiğini ancak Antep fıstığına hiç destekleme vermediğini öne sürdü. Yazar, "bir fıstık ağacı 20 yılda yetişiyor fındık ağacı 3 yılda yetişiyor. Fıstık ağacının bakımının fındık ağacına göre çok zor ve girdilerinin fındık ağaçlarına göre çok maliyetli. Ürünler arasındaki bu adaletsizlik ve bölge milletvekillerimizin duyarsızlığı fıstık üreticilerimizi mağdur etmektedir" dedi.

Kırmızı fıstığın yüzde 78'inin Urfa'da yetiştirildiğini belirten Yazar, "fıstık işletmelerinin Antep'te bulunması Urfa fıstığımızın patentinin Gaziantep'ten alınması gerekiyor. Fıstık üreticisi olan Şanlıurfa'ya verilmesi gerekiyor " diye konuştu.
Yazar,  iş adamlarımızın fıstığımızın memleketi Şanlıurfa'da fıstık işletme fabrikaları kurabileceğini fıstığımızın sanayileşmesinde iş adamlarımızın girişimde bulunması gerektiğini memleketimiz için yeni istihdamlar yaratabilir dedi.  Fıstığın pazarlama sahası Şanlıurfa olarak belirlenmelidir" dedi.
"FISTIĞA SU VERİLSİN"
Çiftçi Mahmut Yazar açıklamasının devamında 20 yılda yetişen fıstığın yeteri kadar destek görmediğini ve devletin fıstık ağaçları için su vermesini isteyerek "fıstık hasadı zaten iki yılda bir toplanıyor. Yani bir yıl verim fazlayken diğer yıl nerdeyse verim alamıyoruz. Fıstık ağaçları 20 yılda yetişiyor buna rağmen fıstık üreticileri hak ettiği karşılığı bulamıyor. Çünkü diğer ürünler gibi fıstığa su verilmiyor. Biz devletin fıstık ağaçları için de su vermesini isitiyoruz" şeklinde konuştu.