SİYASET
Giriş Tarihi : 19-08-2017 14:57   Güncelleme : 19-08-2017 15:07

Demirtaş tarım işçilerinin ailelerine başsağlığı diledi

Sakarya’da mevsimlik tarım işçilerinin kaza sonucu yaşamlarını yitirmesine ilişkin başsağlığı mesajı yayınlayan HDP Eş Genel Başkanı Salahattin Demirtaş, "Hükümet ve Çalışma Bakanlığı iş cinayetlerinin birinci dereceden sorumlusudur" dedi.

 Demirtaş tarım işçilerinin ailelerine başsağlığı diledi

 

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu Halkların Demokratik Partisi  (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Sakarya'da meydana gelen kazada yaşamını yitiren mevsimlik tarım işçileri için, baş sağlığı yayımladı. 

Demirtaş’ın gönderdiği başsağlığı mesajında şöyle denildi: “Sakarya’da meydana gelen kazada aralarında çocukların da bulunduğu mevsimlik çalışan yurttaşlarımızdan yedisi adeta bir iş cinayetinde katledilmişlerdir. Ölenlere rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Acılarını yürekten paylaşıyorum.
 
Yıllardır mevsimlik işçiler konusunda gerekli tedbirleri almayan hükümet ve Çalışma Bakanlığı bu iş cinayetlerinin birinci dereceden sorumlusudur. Mevsimlik işçilerin ulaşım, barınma, sağlık, sosyal güvenlik ve benzeri hiçbir hakkı hükümet güvencesi altında değildir.
 
Maalesef bu yurttaşlarımız çoğu zaman gittikleri yerlerde istismarlara ve ırkçı saldırılara maruz kalmaktadır. Hükümetin ve Çalışma Bakanlığının bu konularda daha özenli, duyarlı, insan odaklı politikalar belirlemesini bekliyoruz.
 
Bununla birlikte mevsimlik işçilerin ağırlıklı olarak Kürt işçilerden oluştuğu ve birçoğunun Kürt illerinden yola çıkarak çalışmaya gittikleri düşünüldüğünde, uzun yıllardır bölgede yerel iktidar olan HDP ve DBP olarak bizim de ciddi eksiklerimiz olduğunu kabul etmek gerekir.
 
Yerele dayalı istihdamı arttırmak, yerel ekonomiyi güçlendirecek projeler geliştirmek; insanlarımıza yaşadıkları yerlerde üretime katılarak kendi idamesini sağlayacak desteği sunmak sadece merkezi hükümetin değil, başta yerel yönetimler olmak üzere sivil meclislerin, kent konseylerinin, işveren ve emek örgütlerinin, bir bütün olarak hepimizin görevi ve sorumluluğudur.
 
Mevsimlik işçiliğe, bundan kaynaklı sorunlara çözümler üretme hususunda bizim de eksikliğimizi kabul etmemiz, özeleştiri vermemiz gerekir. İğneyi kendimize batırmadan sorunlara çözüm bulamayız.
 
Bu yönüyle düşünüldüğünde,  mevsimlik işçilikten kaynaklı yaşanan trajediler nedeniyle ayrıca üzgün olduğumun ve sorumluluk duyduğumun bilinmesini isterim. Bütün bu konularda eksiklerimizi gidererek halkımıza layık, toplumsallaşmış, demokratik olarak halkın içinde örgütlenmiş bir demokratik siyaset anlayışı ile çözümler üretmek boynumuzun borcudur.
 
Bir kez daha ölenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve halkımıza başsağlığı diliyorum.”

http://dihaber15.net/