SAĞLIK
Giriş Tarihi : 23-08-2017 15:14   Güncelleme : 23-08-2017 15:14

Çocuklarda yaz hastalıkları mercek altına alındı

Acıbadem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Sibel Aka, nemli ve sıcak geçen yaz aylarında dış mekânlarda daha çok zaman geçiren çocuklarda sık görülen hastalıkları 22 Ağustos Salı günü KidZania’da anlattı. KidZania Anneleri Facebook sayfası üzerinden katılımını bildiren anne ve babalara ücretsiz gerçekleşen etkinlikte, Dr.Aka “Çocuklarda sık görülen yaz hastalıkları ve korunma yolları” başlıklı konuşmasıyla, yaz ishalleri, isilik, dış kulak yolu, el- ayak ve ağız hastalığı, güneş çarpması, alerjiler, sinek - böcek ısırıkları, kazalar ve zehirlenmeler gibi yaz hastalıklarının ilk müdahale ve önlemleri hakkında aileleri bilgilendirdi.

Çocuklarda yaz hastalıkları mercek altına alındı

Acıbadem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı YardımcıDoçent Dr. Sibel Aka, sıcak ve nemli geçen yaz ayları boyunca dış ortamlarda daha çok vakit geçiren çocukların yaşadığı sağlık problemlerini 22 Ağustos Salı günü KidZania’da mercek altına aldı. Dr. Aka saat 14.00’da başlayan konuşmasında, ‘Çocuklarda sık görülen yaz hastalıkları ve korunma Yolları’nı ebeveynlerle paylaştı.

 

Seminerinde dış kulak iltihabından uzun süre suda kalmanın zararlarına, isiliği önleme yollarından el-ağız-ayak hastalığı ve sıcak çarpmasına kadar tüm çocuk hastalıklarına değinen olan Dr. Aka, ebeveynlerin dikkat etmesi gereken önlem ve ilk müdahalenin önemini vurguladı. Beslenme konusunda da dinleyenleri bilgilendiren Uzman Doktor, ihmal edilmemesi gereken hijyen kurallarının da altını çizdi.

 

DENİZ DE HASTA EDEBİLİR

 

Denizden kaynaklanan yüzücü kulağı olarak da bilinen, dış kulak yolundaki iltihaba bağlı önce kaşıntı, tıkanıklık hissi ile başlayıp, daha sonra hassasiyet ve ağrı ile seyreden dış kulak iltihabını anlatacak olan Dr. Aka, uzun suda kalmanın zararlarından ve yüzme sonrası doğru kurulanmanın öneminden bahsetti. Uzman Doktor, konuşmasında ayrıca bir virüs enfeksiyonu olup, ateş, boğaz ağrısı özellikle ağız civarı, el ve ayaklarda yoğun, içi su dolu kızarıklıklar şeklinde görülen, daha çok oyun çocuklarında, havuz ve parklarda temas sonucu bulaşan el – ağız – ayak hastalığı karşı alınması gereken önlemleri de anlattı.