ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 09-09-2017 13:33   Güncelleme : 09-09-2017 13:33

Şanlıurfa da Vatandaşlar kaldırımlarda yürüyemez hale geldi

Şanlıurfalı vatandaşlar esnaf, işportacı ve araç sürücülerinin kaldırımı caddeyi işgal etmesine sert bir şekilde tepki göstererek, ‘nerede bu zabıtalar?’ dediler.

Şanlıurfa da Vatandaşlar kaldırımlarda yürüyemez hale geldi

Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri, tarihi çarşıların olduğu haşimiye bölgesinde kaldırım işgalini önlemek ve vatandaşların daha rahat alışveriş yapabilmeleri için 50 santim uygulaması başlatmıştı. Kaldırım işgali yapan esnaflara yönelik yapılan denetimlerde 25 esnafın uyarıldığı, 5 esnafa da para cezası kesildiğini yazmıştı. Konuya ilişkin açıklama yapan Belediye Başkanlığı, vatandaşlardan gelen şikâyet üzerine esnafın kaldırım işgaline yönelik denetimler gerçekleştirildiğini ve esnafların kaldırımları işgal etmesi sonucunda vatandaşların yoldan yürümek zorunda kalmasına neden olduğunu belirtmişti. Ancak Şehir merkezinde özellikle kaldırım işgalinden dolayı caddeyi kullandığı görünen bayanlar, yetkililere, kaldırımların işgal edilmesi sorununun bir an önce çözülmesi için çağrıda bulundular.

 

Bir bayanın çay ocağı ya da kıraathanenin işgal ettiği kaldırımdan yürümesinin zor olduğunu dile getiren kadınlar, kendilerinin aileleri ile beraber bir kıraathane ya da çay ocağının işgal ettiği kaldırımdan yürüyemeyeceğini belirterek,  yetkililerin kaldırım işgalinin önüne geçmesi gerektiğini ifade ettiler.

 

 

 

ŞANLIURFA DA ARTIK  KALDIRIM İŞGALİ UYGUN HALE GELDİ

 

Özellikle Haşimiye Meydanı ve Akarbaşı Caddesi üzerinde bulunan çay ocaklarının ve esnafların kaldırımlara tabure ve masa bıraktığını ifade eden vatandaşlar, “Sözde belediye bununla ilgili bir uyguma başlatmıştı ve kaldırım işgali yapan esnaflar uyarılmıştı. Şehrin her yerinde kaldırım işgali var. Kaldırımların işgal edilmemesi hassasiyetini herkesin göz önünde bulundurması gerekir. İnsan kendi ailesine karşı nasıl hassas ise başkalarına karşıda aynı hassasiyeti göstermelidir. Biz şahsen kaldırım işgalini uygun görmüyoruz, ya her yerde bu uygulama yapılsın ya da her yerde serbest olsun” dediler

 

 

 

“VATANDAŞ HAKKI İHLALDİR”

 

Kaldırım işgallerinin insan hakkı ihlali olduğuna dikkat çeken bazı vatandaşlar ise, “Kaldırımların işgal edilmesi kesinlikle uygun değil ve tasvip edilecek bir durum değildir. Bu durum, vatandaş hakkının ihlali olduğu için herkes bu durumdan rahatsızdır. Bizler, yetkililerin bu soruna bir an önce bir çözüm bulunmasını istiyoruz.” diyerek yetkililere gerekli önlemlerin alınması çağrısında bulundular.

 

Özellikle kaldırım işgalinin mağdurları olan bayanlar ise yetkililerin kaldırım işgali sorununa eğilmeleri gerektiğini ifade ettiler.

 

 

 

“CADDEYİ KULLANMAK ZORUNDA KALIYORUZ”

 

İsmini vermek istemeyen bir bayan ise yaşadığı sıkıntıyı şöyle dile getirdi: “Esnaf, işporta ve kahvehanelerin işgal ettiği kaldırımlardan dolayı rahat bir şekilde yürüyemiyoruz ve her seferinde yolumuzu değiştiriyoruz” dedi.