ORTADOĞU
Giriş Tarihi : 18-09-2017 23:21   Güncelleme : 18-09-2017 23:21

Türkiye ve Fransa'dan ortak referandum girişimi iddiası

Haber Merkezi - Kürdistan Bölgesi’nde bağımsızlık referandumu öncesinde, Türkiye ve Fransa’nın ortak girişime imza atabileceği iddia edildi.

Türkiye ve Fransa'dan ortak referandum girişimi iddiası


 
Bağımsızlık referandumuna 1 hafta kalırken, birçok ülkenin referanduma yönelik açıklamaları sürüyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kurulu dönüşü toplanacak Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve Bakanlar Kurulu’nda Türkiye’nin atacağı adımların netleşeceği açıklaması gündemdeyken, Türkiye’nin bu yaptırımların açıklanması öncesi çok önemli bir girişimde daha bulunmaya hazırlandığı ileri sürüldü.
 
Gazete Habertürk'ten Bahar Bakır'ın üst düzey diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre, 25 Eylül’de yapılacak referandum öncesinde, Türkiye ve Fransa ortak bir girişime imza atacak. Diğer ülkeler de bu girişime dahil olabilecek. Girişimin ilk adımı, Kürdistan Bölgesi’nde referandum kararından döndürülmesi olacak. Türkiye ve Fransa, ilk aşamada Kürdistan Bölgesi’nden bağımsızlık referandumundan vazgeçirmek için ortak mesaj verecek.
 
“Türkiye ve Fransa arabuluculuk yapacak”
 
Eğer, Kürdistan Bölgesi referandum kararından vazgeçerse, ikinci adım devreye girecek; Türkiye ve Fransa Kürtlerin anayasal haklarının sağlanması için arabuluculuk yapacak. Bağdat ve Erbil arasında uzun zamandır çözülemeyen sorunların giderilmesi için bir takvim ve yol haritası oluşturulacak. Bağdat ile Erbil arasında Kerkük gibi tartışmalı bölgelerin statüsü, peşmergenin silahlandırılması ve bütçesinin oluşturulması, petrol gelirleri ve petrol ihraç yolları, bölgenin bütçedeki payı gibi birçok ihtilaflı alan bulunuyor.
 
Üçüncü adım ise referandumdan vazgeçilmemesi durumunda ortak bir yaptırım paketinin devreye sokulması olacak. Eğer referandum gerçekleşirse, Türkiye ve Fransa, yaptırımların benzer veya aynı olması konusunda ortak hareket edecek.
 
Görüşme yarın
 
Erdoğan ve Macron, yarın BM Genel Kurulu çerçevesinde bir araya gelecek ve ikili bir görüşme gerçekleştirecek. Bu ikili görüşmede uzlaşma sağlanırsa, ortak girişim devreye sokulacak. Erdoğan’ın bu girişimle ilgili açıklama yapması da bekleniyor.
 
Çavuşoğlu: Fransa ile ortak adımlar atabiliriz
 
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Yves Le Drian ile Ankara’daki görüşmelerinin ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında, Kürdistan bölgesi’ndeki bağımsızlık referandumuyla ilgili olarak, “Fransa ile de ortak adımlar atabiliriz. Erbil’in anayasal haklarının yerine gelmesi için arabuluculuk da yapabiliriz, Türkiye olarak. Onların da tercih ettiği ülkelerle, Fransa önde olan bir ülke, hem de bu hakların verilmesi adına gözetimi de yapabiliriz. Hak varsa verilmesi lazım. Bu hak bağımsızlık ya da ayrılma değil” demişti.